Salač po kolizi v úvodu ve Valencii nebodoval a v MS zůstal jedenáctý, Bagnaia mistrem světa MotoGP

Italský jezdec Francesco Bagnaia obhájil titul mistra světa v královské motocyklové třídě MotoGP. Jeho zisk zpečetil triumfem v závěrečné Velké ceně Valencie, ale šampionem se stal už v průběhu závodu, protože po pádu odstoupil jeho jediný rival v boji o celkový triumf Španěl Jorge Martín. Filip Salač obsadil ve finále sezony 17. místo, vyšel popáté z posledních šesti závodů Moto2 bodově naprázdno a v šampionátu skončil jedenáctý.

Fermin Aldeguer z týmu Lightech Speed Up na závodě Velké ceny Valencie.

Bagnaia měl před poslední Grand Prix sezony čtrnáctibodový náskok. Jistotu obhajoby získal šestadvacetiletý člen týmu Lenovo Ducati poté, co vítěz sobotního sprintu Martín odstoupil po kolizi s krajanem Marcem Márquezem. Ani po obdržení informace, že zisk titul už není v ohrožení, Bagnaia nepolevil a nakonec po velkém souboji s krajanem Fabiem Di Giannantoniem v závěru vybojoval sedmé vítězství v sezoně. Di Giannantonio nakonec o druhou příčku přišel kvůli porušení pravidel o  tlaku v pneumatikách. Po třísekundové penalizaci klesl na čtvrté místo.

Italský závodník Francesco Bagnaia je mistrem světa v MotoGP.

Bagnaia se stal mistrem světa potřetí v kariéře. V roce 2018 ovládl třídu Moto2. V MotoGP absolvoval pátou sezonu, v té předloňské se stal vicemistrem světa.

Salač po startu z osmého místa přišel o šanci na návrat do první desítky pořadí MS v úplném úvodu. Těsně před jednadvacetiletým pilotem týmu Gresini se v prvním kole odehrál pád dvou jezdců, kterému se sice český jezdec vyhnul, ale skončil v kačírku. Na trať se vrátil na 29. místě a přes stíhací jízdu na body nedosáhl. Od 15. pozice ho dělilo skoro sedm sekund.

Na zmíněnou kolizi doplatil i Celestino Vietti, který v minulém závodě odsunul Salače mimo první desítku průběžného pořadí. Italský jezdec v bezpečnostní zóně upadl a závod pro něj skončil. Salač už vzhledem k obrovskému odstupu ale neměl šanci šestibodovou ztrátu smazat.

„Měli jsme smůlu. Po havárii v prvním kole jsem musel vyjet z trati, abych se vyhnul nějakému incidentu, a ztratil jsem spoustu míst. Se závodní rychlostí jsem spokojený. Dělal jsem, co se dalo, a myslím, že jsme odvedli dobrou práci,“ uvedl Salač na webu stáje Gresini, s níž se loučí. „Chtěl bych poděkovat týmu za ty společné dva roky. Byly neuvěřitelné. Některé zážitky si budu pamatovat navždy,“ dodal.

V příští sezoně bude Salač jezdit za belgický tým Marc VDS. Ve druhé sezoně v Moto2 vybojoval devět umístění v první desítce a byl druhý ve Francii, ale závěr sezony měl slabší. Z posledních šesti závodů vybojoval jen dva body za 14. místo v Malajsii. Přesto ziskem 110 bodů výrazně vylepšil loňské dvacáté místo.

V Moto3 se dočkal prvního vítězství v sezoně Ajumu Sasaki z Japonska. Bylo to letos už jeho jedenácté pódiové umístění, dosud byl sedmkrát druhý a třikrát třetí. Třiadvacetiletý jezdec se před odchodem do Moto2 rozloučil s nejslabší třídou třetím triumfem v kariéře. Jistý mistr světa Jaume Masiá ze Španělska zakončil rok 13. příčkou a v konečné klasifikaci získal titul s náskokem pouhých šesti bodů.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Valencii: