Hlavní obsah

Skvělý Salač! Český motocyklista vyhrál kvalifikaci na úvodní závod sezony

25. 3. 2023 16:10Aktualizováno 25. 3. 2023 21:37

Motocyklový jezdec Filip Salač vyhrál kvalifikaci na zahajovací Velkou cenu Portugalska ve třídě Moto2 a podruhé v kariéře odstartuje do závodu mistrovství světa z pole position. Poprvé se mu to povedlo předloni na Sachsenringu ještě v nejslabší kategorii Moto3. Tehdy závod po technických problémech nedokončil.

Foto: Red Bull Content Pool

Český motocyklista Filip Salač.

Článek

Na okruhu v Portimau dnes jednadvacetiletý český závodník ovládl kvalifikační boje o 58 tisícin sekundy před Španělem Arónem Canetem. Salačovi se dařilo už v pátečních trénincích, v nichž byl třetí.

"V kvalifikaci se mi povedlo chytit se Acosty. Všechno vyšlo podle plánu. Je to skvělý úspěch, který si zapíšu do své kariéry. Ale je to pouze kvalifikace. Buďme nohama na zemi. Závod je zítra a úspěch bude, pokud to dokončím v Top 10. Sezona bude dlouhá. Pokusím se nedělat žádné hlouposti," řekl Salač televizní stanici Nova Sport.

Nedělní závod Moto2 odstartuje ve 13:15. Loni Salač v Portimau obsadil 14. místo. V konečném hodnocení své první sezony v Moto2 byl dvacátý i díky druhému místu v Thajsku, letos má ještě vyšší cíl. "Chtěl bych vyhrát jeden závod. Už mám dva poháry za dvě druhá místa, takže už bych byl rád, kdyby konečně zazněla česká hymna. Poprvé od roku 2010, kdy se to povedlo Karlu Abrahamovi," řekl Salač Radiožurnálu Sport.

V kvalifikaci královské kategorie MotoGP dnes dokonce čtyřikrát padl traťový rekord a pole position nakonec získal Španěl Marc Márquez. O 64 tisícin pomalejší než osminásobný světový šampion byl Ital Francesco Bagnaia, jenž následně vyhrál nově zařazený sprint, za který se uděluje poloviční počet bodů.

Úřadující mistr světa Bagnaia zvítězil o 307 tisícin sekundy před Španělem Jorgem Martínem, jehož předstihl v závěrečném kole. "Byla to zábava, ale bylo těžké vyhrát. Užil jsem si to," řekl jezdec Ducati, jenž je tak s 12 body prvním lídrem letošního šampionátu.

Sprinty v MotoGP se v letošní premiérové sezoně pojedou den před všemi Velkými cenami na zhruba polovičním počtu kol, což v Portimau dělá 12 okruhů. Poloviční body do hodnocení MS dostává jen prvních devět jezdců.

Úvod sezony zmeškal Španěl Pol Espargaró, neboť měl v pátek v tréninku těžký pád a utrpěl pohmoždění plic a zlomeniny čelisti a hrudního obratle. Šéf týmu Tech3 Herve Poncharal uvedl, že jednatřicetiletého jezdce čeká zhruba dvouměsíční pauza.

Do hlavního závodu nenastoupí ani Ital Enea Bastianini, jehož ve sprintu srazil krajan Luca Marini. Třetí muž hodnocení MS z minulé sezony utrpěl zlomeninu pravé lopatky a jeho tým Ducati oznámil, že vedle nedělní Velké ceny vynechá i příští víkend Grand Prix Argentiny.

Kvalifikace na Velkou cenu Portugalska, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:
Moto3:
1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 1:46,789
2. Rueda (Šp./KTM) -0,374
3. Kelso (Austr./CFMoto) -0,450.
Moto2:
1. SALAČ (ČR/Kalex) 1:42,323
2. Canet -0,058
3. Acosta (oba Šp./Kalex) -0,284
MotoGP:
1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:37,226
2. Bagnaia (It./Ducati) -0,064
3. Martín (Šp./Ducati) -0,228
Sprint:
1. Bagnaia 19:52,862
2. Martín -0,307
3. M. Márquez -1,517

Reklama