Velkou cenu Nizozemska MotoGP vyhrál Quartararo a pojistil si vedení v MS

Francouzský motocyklový závodník Fabio Quartararo vyhrál Velkou cenu Nizozemska a díky čtvrtému vítězství v sezoně zvýšil vedení v mistrovství světa třídy MotoGP. V nejslabší kategorii Moto3 při absenci českého jezdce Filipa Salače triumfoval Ital Dennis Foggia.

Závodník Ital Dennis Foggia slavící vítězství v závodě Moto3 v Assenu

Dvaadvacetiletý Quartararo vyhrál devátý díl šampionátu o 2,757 sekundy před svým španělským kolegou z týmu Yamaha Maverickem Viňalesem, jenž byl nejlepší v sobotní kvalifikaci. Na stupně vítězů je doprovodil další Španěl, úřadující mistr světa Joan Mir na suzuki. Vítězství se Quartararo pokusil oslavit přímo na dráze odpalem golfového míčku, který po dvou marných pokusech trefil na potřetí.

Quartararo má před více než měsíční přestávkou v MS v čele průběžného pořadí pohodlný náskok 34 bodů před krajanem Johannem Zarcem, jenž byl dnes čtvrtý. Třetí Ital Francesco Bagnaia ztrácí po šestém místě v Assenu už 47 bodů.

V Moto3 Foggia na hondě v závěru udržel náskok před druhým Španělem Sergiem Garcíou a třetím krajanem Romanem Fenatim. Zopakoval tak prvenství z Itálie a celkem má v seriálu na kontě tři triumfy. García snížil v průběžném pořadí náskok vedoucího Španěla Pedra Acosty na 48 bodů.

Sedmnáctiletý nováček MS Acosta v pátek při pádu v posledním tréninku utrpěl pohmoždění zad a hrudníku a musel být převezen do nemocnice. Dnes nakonec nastoupil a z 18. místa na startu se posunul až těsně za pódiové příčky.

Salač, který rozvázal smlouvu s týmem Snipers a vrátil se do stáje PrüstelGP, se v šampionátu znovu objeví až na začátku srpna na Red Bull Ringu v Rakousku. V pořadí MS klesl o tři příčky na 16. místo.

V Moto2 s přehledem zvítězil Španěl Raúl Fernández s kalexem před svým stájovým kolegou Australanem Remym Gardnerem a připsal si třetí letošní triumf. V průběžné klasifikaci je pořadí opačné, vedoucí Gardner má náskok 31 bodů.