Lappi se ve Švédské rallye dočkal po sedmi letech druhého vítězství v MS

Finský pilot Esapekka Lappi vyhrál Švédskou rallye. Třiatřicetiletý jezdec týmu Hyundai zvítězil v mistrovství světa po sedmi letech a podruhé v kariéře. Jediný triumf dosud slavil v roce 2017 v domácí Finské rallye ještě v barvách Toyoty.

Fin Esapekka Lappi vyhrál Švédskou rallye.

„Skvělý pocit. Po tomhle druhém vítězství jsem už nějakou dobu šel. Děkuji Cyrilovi (šéfovi týmu Abiteboulovi), že mě zařadil do týmu po velmi špatné druhé polovině minulé sezony. Ve srovnání s dneškem to je dost obrovský rozdíl,“ řekl webu šampionátu Lappi, který se v této sezoně dělí o třetí závodní vůz korejské automobilky s Danim Sordem a ve Švédsku slavil letošní premiéru. Na tamním sněhu a ledu si vylepšil maximum z roku 2019, kdy skončil druhý.

Lappi se po pátečních výpadcích dvojnásobného mistra světa Kalleho Rovanperäho a obhájce prvenství Otta Tänaka a sobotní nehodě zbylého vážného konkurenta Takamota Kacuty ujal bezpečného vedení v druhé etapě. Podle nového bodování si zajistil po sobotě 18 bodů a ve finále přidal už jen jediný za sedmé místo, ale celkově měl po 18 rychlostních zkouškách půlminutový náskok před vicemistrem světa Elfynem Evansem z Toyoty. Britský jezdec v posledním soutěžním dnu předstihl Adriena Fourmauxe z Francie, který za volantem fordu na třetím příčce vybojoval premiérové umístění na stupních vítězů v kariéře.

Rovanperä vylepšil nepovedený víkend triumfem v závěrečné power stage a spolu s druhým nejlepším celkovým časem ve třetí etapě získala hvězda Toyoty prvních 11 bodů v sezoně. V čele šampionátu se udržel Lappiho týmový kolega a vítěz úvodní Rallye Monte Carlo Thierry Neuville z Belgie. Ve Švédsku skončil čtvrtý.