Hlavní obsah

Na Dakaru vás i vyčůrání odsune o deset míst, culí se nezničitelný důchodce. Triumf slavil hurónským křikem

jab, dosSport.cz
20. 1. 2021 18:52

Neuvěřitelné, jak nezničitelný důchodce dává mladším kolegům na frak. Letos na Rallye Dakar ovládl kategorii lehkých prototypů. Třiašedesátiletý Josef Macháček již dvakrát ukončil svou bohatou kariéru, ale vždy se po čase vrátil. A tak i letos mohl přistát doma s úsměvem od ucha k uchu se soškou beduína pro vítěze. Sbírku svých triumfů rozšířil na šest, v minulosti již pětkrát ovládl kategorii čtyřkolek. Podívejte se na reportáž v přiloženém videu.

Na Dakaru vás i vyčůrání posune o deset míst dozadu, říká Josef Macháček. Pojede příště? Video: Sport.cz, Buggyra Racing

 
Článek

Zkušeností má na rozdávání. „Netušil jsem, že ještě vyhraju jako důchodce," culí se vždy optimisticky naladěný Josef Macháček.

Pouštní dobrodružství má v malíčku jako nikdo jiný. „Dakar se hodně změnil a hlavně zrychlil. Třeba každé vyčůrání vás odsune o deset míst dozadu," poukazuje, že ve strategii se musí myslet na každý detail.

Buggyra v 12. etapě Rallye Dakar

V našem videu si poslechněte, jak se spolujezdcem Pavlem Vyoralem v cílové rovince oslavili celkový triumf hurónským křikem a řevem.

Posádka týmu Buggyra Zero Mileage Racing s buginou Can-Am skončila v absolutním pořadí kategorie prototypů dvanáctá, mezi lehkými prototypy byli ale nejrychlejší.

„Krásný pocit. Šestým titulem jsem vyrovnal Karla Lopraise. Jen dva na světě jsme vyhráli Dakar na všech třech kontinentech, kde se jel. Jako jediný jsem pak vyhrál kategorii čtyřkolek a lehkých prototypů," cení si Macháček, že se s mírnou nadsázkou může srovnávat s legendou Dakaru Stéphanem Peterhanselem z Francie.

Parťáci smekají klobouk

Veterán sklízí zasloužené komplimenty. „Smekám klobouk, moc jsem se od Pepy naučil," kvituje Pavel Vyoral.

„Prostě neuvěřitelné. Pepa zúročil zkušenosti z Dakaru, ví, jak vyhrávat. Je to taky můj učitel," přidává se nový týmový parťák Tomáš Enge, který v závěrečných etapách nezištně kryl Macháčkovi záda a pomáhal mu s nutnými opravami na trati.

Pro Tomáše Engeho byla na Dakaru nejhorší zima. Stejně ale lituje, že rallye nebyla delšíVideo: Sport.cz, Buggyra Racing

A co bude dál? „Mám ještě rok smlouvu s Buggyrou, ale už se objevují rychlejší jezdci, třeba Tomáš jel moc dobře. Možná se na Dakaru ještě objevím, ale třeba už nebudu aspirovat na vítězství. Nemám co překonat," usmívá se Macháček.

Věřte ale nezničitelnému důchodci... Před třemi lety si z Jižní Ameriky přivezl hřebík, na který chtěl symbolicky pověsit závodní kariéru.

Úspěchy ale sbírá vesele dál.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •