Skvělý Phelps! Američan přidal další dvě zlata, má jich už 21

Rio de Janeiro

Fenomenální americký plavec Michael Phelps na hrách v Riu de Janeiro přidal další dvě zlaté olympijské medaile do rekordní sbírky. Vyhrál individuální závod na 200 metrů motýlek a s týmovými kolegy i štafetu na trati 4x200 metrů volným způsobem. Jednatřicetiletý plavec má z posledních čtyř olympiád celkově 25 medailí, z toho 21 zlatých. Maďarka Hosszúová má třetí zlato během čtyř dní, slaví také Američanka Ledecká.

Michael Phelps se zlatou medailí z Ria.

V individuálním závodě Phelps svedl do posledních metrů souboj s Japoncem Masatem Sakaiem, který zaostal jen o čtyři setiny sekundy, a bronzovým Maďarem Tamásem Kenderesim.

Phelps zaplaval o 35 setin horší čas než před čtyřmi lety v Londýně, kde bral stříbro, jeho tehdejší přemožitel Jihoafričan Chad le Clos skončil čtvrtý. Nebýt porážky s Le Closem, ovládl by Phelps disciplínu na čtyřech hrách po sobě.

Americká štafeta, ve které Phelps finišoval po předchozích úsecích Conora Dwyera, Townleyho Haase a Ryana Lochteho, závodu dominovala a dokončila ho v čase 7:00,66. Druzí byli Britové před Japonci.

Jednatřicetiletý Phelps je nejúspěšnějším sportovcem pod pěti kruhy v historii. Ve sbírce má vedle 21 zlatých po dvou stříbrných a bronzových medailích. Po minulé olympiádě v Londýně ukončil kariéru, ale po dvou letech se vrátil.

Hosszúová má třetí zlato, slaví i Ledecká

Maďarská hvězda Katinka Hosszúová získala v Riu třetí individuální zlato během čtyř dní. Po znakařské stovce a polohovém závodu na 400 m vyhrála i kratší polohovku. Nechala za sebou Britku Siobhan-Marii O'Connorovou a třetí Mayu DiRadovou z USA, sedmadvacetiletá "Železná lady" zvítězila v olympijském rekordu 2:06,58.

Ženský závod na 200 metrů volným způsobem ovládla Američanka Katie Ledecká. V Riu získala druhé zlato, celkově také třetí medaili. Druhá skončila Švédka Sarah Sjöströmová, bronz poveze do Austrálie Emma McKeonová.

Devatenáctiletá Ledecká před dvoustovkou opanovala i dvojnásobnou kraulařskou trať. Pokud vybojuje nejcennější kov i na 800 metrech, ovládne tyto tři trati jako první plavkyně po Debbie Meyerové, které se to podařilo v roce 1968 v Mexico City.