Hlavní obsah

Boxer Whittaker: Od vyhazovů ze školy a zaměstnání k olympijskému finále

2. 8. 2021 9:59

Vyhodili ho ze školy i z několika zaměstnání, nepředpovídali mu zrovna zářnou budoucnost. Ve středu ale britský boxer Ben Whittaker zabojuje na olympijských hrách v Tokiu o zlatou medaili. Touhu po nejcennějším kovu zobrazují i jeho vlasy nabarvené právě na zlato.

Foto: Frank Franklin II, ČTK/AP

Britský boxer Benjamin Whittaker slaví po výhře nad Kenoem Machadoem z Brazílie.Foto: Frank Franklin II, ČTK/AP

Článek

"Vyrostl jsem s ADHD. Byl jsem trochu otrávený z toho, vysvětlovat to lidem, takže jsem si zahrál takovou gangsterskou roli," řekl Whittaker. Později ho ale vyhodili ze školy. "Můj otec mi řekl, že si musím najít práci, abych se naučil trochu disciplíny," poznamenal boxer.

Ani v zaměstnání ale dlouho nevydržel. Nejprve pracoval ve sportovním obchodu. Uměním jednat s lidmi ale zrovna neoplýval, schovával se na toaletách a následně musel v práci skončit.

Otec mu tak našel práci u fotbalového klubu Wolverhampton, hrajícího nejvyšší anglickou soutěž. Znovu se však před námahou schovával na záchodech. "Chytili mě, jak jím koláče pod sušákem na ruce. Tak mě zase vyhodili," vzpomínal Whittaker.

K boxu se dostal tak, že se občas pral v hospodách nebo společenských klubech. "Nikdy jsem ale netrénoval. Ve skutečnosti jsem to nenáviděl. Kdo chce dostat pěstí do obličeje? Ale byl jsem velmi talentovaný, i tak jsem vyhrával," řekl Whittaker.

"Říkal jsem si, že pokud se trochu zvednu a začnu trénovat častěji než jednou za měsíc, tak něco dokázat můžu. Chtěl jsem to i ukázat škole, kde říkali, že ničeho nedosáhnu," doplnil čtyřiadvacetiletý boxer.

Whittaker se ve středečním finále polotěžké váhy utká s Kubáncem Arlenem Lópezem, který před pěti lety v Riu de Janeiro získal zlato ve střední váze.

Brit může splnit proroctví jeho kouče, který mu ke každým Vánocům daroval fotografii legendárního boxerského šampiona Muhammada Aliho na stupních vítězů na olympiádě v roce 1960. "Říkal mi: 'Tohle budeš ty.' Věř mi, mám rád amatérský box a tvým stylem to vyhraješ," uvedl Whittaker.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •