Hlavní obsah

Tragédie americké atletky zastavila vyšetřování. Okolnosti nám nedovolují pokračovat, říká mluvčí MOV

4. 8. 2021 8:02

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dočasně zastavil vyšetřování americké atletky Raven Saundersové kvůli jejímu protestnímu gestu při slavnostním vyhlášení soutěže koulařek na OH v Tokiu. Stříbrné medailistce zemřela matka.

Foto: Hannah Mckay, Reuters

Americká atletka Raven Saundersová překřižuje ruce během medailového ceremoniálu.

Článek

"Dnes ráno jsme se doslechli velmi smutnou zprávu o úmrtí matky Raven Saundersové. MOV vyjadřuje Raven a její rodině svou účast. Je pochopitelné, že vzhledem k těmto okolnostem je celý proces na nějakou dobu zastaven," uvedl mluvčí MOV Mark Adams.

Saundersová během nedělního medailového ceremoniálu zvedla a překřížila ruce do tvaru písmene "X". Předvedené gesto mělo podle americké atletky znamenat solidaritu s utlačovanými. MOV hodlal vyšetřovat, zda gesto neporušuje pravidla o zákazu politických vyjádření během olympijských soutěží. Olympijský výbor USA už uvedl, že koulařku trestat nebude.

Mezinárodní olympijský výbor dnes zároveň oznámil, že stále čeká na oficiální reakci čínské strany k případu cyklistek Čung Tchien-š' a Pao Šan-ťü. Zlaté medailistky z týmového sprintu na dráze měly při slavnostním vyhlášení připnuté odznáčky s hlavou někdejšího komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

"Jsme v kontaktu s Čínským olympijským výborem, jenž nás ujistil, že dostaneme úplnou formální odpověď brzy. Ale také nás už ujistil, že se to nebude opakovat," řekl mluvčí MOV Adams.

Reklama

Související témata: