Hokejisté Slovenska ani popáté nezaváhali

TURÍN

Hokejisté Slovenska vyhráli i svůj pátý zápas na olympijských hrách v Turíně a úterní vítězství nad Švédskem 3:0 jim pojistilo konečné první místo v základní skupině B. Ve čtvrtfinále narazí tým kouče Františka Hossy na Českou republiku, která tak k postupu do bojů o medaile musí zastavit suverénní slovenskou jízdu. Švédové ve středu nastoupí proti Švýcarsku.

Vedení zajistil Slovensku v 16. minutě Peter Bondra, v závěrečné třetině se trefili ještě Marián Hossa a Radoslav Suchý. Gólman Karol Križan ze švédského klubu MODO Hockey si připsal čisté konto, stačilo mu k tomu 17 úspěšných zákroků.

Švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson se nechal před zápasem slyšet, že by možná bylo výhodnější duel se Slovenskem prohrát, aby tým Tří korunek dostal Švýcary. Jeho tým ale hrál se soupeřem v úvodu vyrovnanou partii a především gólman Tellqvist, který po Livovi a Lundqvistovi dostal poprvé na turnaji šanci, likvidoval slovenské možnosti.

Vyznamenal se proti Gáboríkovi i Šatanovi, kteří se dostali až před něj, ale v 16. minutě už neměl proti Bondrově bombě nárok. Kanonýr Atlanty se dostal k puku v prostoru mezi kruhy a přesnou ránou s pomocí levé tyče otevřel skóre.

Slovenský gólman Križan, který chytal i v neděli proti Kazachstánu, se vyznamenal proti Bäckmanovi a v 34. minutě ho zachránila po Lidströmově střele tyč. Potom jeli na druhé straně po šťastném odrazu puku sami na Tellqvista Demitra s Mariánem Hossou, ale gólman Toronta vypíchl puk hokejkou.

Výhru a vítězství ve skupině pojistil Slovensku v 47. minutě střelou přes obránce Tjärnqvista a svou pátou trefou na turnaji Marián Hossa. Tellqvista pak 62 sekund před koncem překonal ještě obránce Suchý.

Američané třikrát dotáhli Rusy, ale nestačilo to

Hokejisté Spojených států dnes dotáhli v posledním utkání základní skupiny B na olympijských hrách v Turíně třikrát náskok Ruska, ale nakonec prohráli 4:5. Vítěznou branku vstřelil v 52. minutě ruský kapitán Alexej Kovaljov.

Obhájci stříbrných medailí z USA měli již před zápasem jistotu čtvrtého místa a věděli, že nastoupí ve čtvrtfinále proti suverénnímu Finsku. Rusové se před začátkem závěrečné třetiny dozvěděli, že už mohou skončit pouze druzí a čeká je obhájce zlata z Kanady.

Švédsko - Slovensko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 16. Bondra (Šatan), 47. Marián Hossa (Demitra, Gáborík), 59. Suchý (Demitra, Marián Hossa). Rozhodčí: Favorit (Fin.) - Blümel (ČR), Racicot (Kan.). Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 4250.
Švédsko: Tellqvist - Lidström, Öhlund, Hävelid, D. Tjärnqvist, K. Jönsson, Bäckman, R. Sundin - Forsberg, M. Sundin, Modin - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, H. Sedin, D. Sedin - J. Jönsson, Zetterberg, Holmström - Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Slovensko: Križan - Višňovský, Štrbák, Chára, Meszároš, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Bartečko - Ronald Petrovický. Trenér: František Hossa.
USA - Rusko 4:5 (1:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 19. Rolston (Conroy), 40. Gionta (Gomez), 45. Gomez (Schneider, Rolston), 51. Cole (Knuble, Drury) - 10. Koroljuk, 11. Malkin (Kasparaitis), 35. A. Markov (Dacjuk, Sušinskij), 50. Ovečkin (Malkin, Kasparaitis), 52. Kovaljov (Dacjuk, Malkin). Rozhodčí: Devorski - Miller (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 4:7. využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9378.
USA: Esche - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Liles, Rafalski, Chelios - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Conroy, Drury - Parrish, Weight, Cole - Blake. Trenér: Peter Laviolette.
Rusko: Nabokov (21. Sokolov) - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Koroljuk, Taratuchin. Trenér: Vladimir Krikunov.