Hlavní obsah

Na ZOH v Pekingu se nejspíš představí rekordní počet českých sportovců

4. 1. 2022 10:01

Na zimních olympijských hrách v Pekingu, do jejichž zahájení zbývá už jen měsíc, se nejspíš představí rekordní počet českých sportovců. I díky premiérovému postupu hokejistek by se jich do čínské metropole mohlo vypravit kolem 130. Dosavadním tuzemským maximem je 95 sportovců na předchozích hrách v Pchjongčchangu.

Foto: Dejong Peter, ČTK

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (ilustrační foto)Foto: Dejong Peter, ČTK

Článek

Kromě obou hokejových týmů už místa vybojovali krasobruslaři ve všech čtyřech disciplínách a manželé Paulovi v curlingu smíšených dvojic. Prakticky jistou účast mají také rychlobruslařky Martina Sáblíková s Nikolou Zdráhalovou či shorttrackařka Michaela Hrůzová. Chybět nebudou ani bobisté, sáňkaři nebo skeletonistka Anna Fernstädtová.

Lyžařů a snowboardistů by mělo být okolo čtyřiceti v čele s olympijskou vítězkou v obou odvětvích Ester Ledeckou. Naopak další šampionka a medailová naděje ve snowboardcrossu Eva Samková si v prosinci zlomila oba kotníky a její start v Pekingu je nepravděpodobný. Biatlonisté i biatlonistky drží v průběžném žebříčku zemí poslední místo zajišťující pět míst pro Peking.

V dodatečné kvalifikaci naopak neuspělo ani jedno curlingové družstvo. Po prosincovém rozhodnutí vedení NHL o neúčasti hráčů z elitní zámořské soutěže budou v Pekingu stejně jako před čtyřmi lety hrát hokejisté z evropských soutěží.

Ve většině sportů se kvalifikační limity pro účast na olympiádě plní až do poloviny ledna. Nominační plénum je na programu 14. ledna, nicméně i po něm má předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval možnost nominaci upravit na základě realokací a dalších nominačních pravidel. Přihláška se musí odevzdat do 24. ledna, hry začnou 4. února.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.