Norská výprava ovládla medailové pořadí, česká bilance je nejhorší od roku 1994

Norové ovládli pořadí zemí ZOH s rekordními 16 zlatými medailemi. Češi s bilancí 1-0-1 byli 21., bilance je nejhorší od roku 1994, kdy neměli medaili.

Norští sdruženáři slaví vítězství v závodě družstev na ZOH.

Sbírka českých olympijských medailí se v Pekingu rozrostla o pouhé dva cenné kovy. Zlato získala na snowboardu Ester Ledecká, bronz přidala rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Zlato a bronz vybojovali také Slováci, jimž se o medaile postarali vítězná slalomářka Petra Vlhová a hokejisté, a Belgičané. Alespoň jednoho olympijského šampiona mělo v Číně 24 zemí, na cenný kov dosáhli sportovci 29 států.

Za Nory skončili druzí stejně jako v Pchjongčchangu Němci s 12 zlatými, 10 stříbrnými a pěti bronzovými medailemi, následovala domácí Čína (9-4-2). Až jedenáctá skončila minule třetí Kanada, která v Koreji získala 11 titulů, zatímco tentokrát jen čtyři.

Podle celkového počtu cenných kovů se za Norskem umístili Rusové s bilancí 6-12-14, navíc právě výprava Ruského olympijského výboru zaznamenala ještě největší počet čtvrtých míst (13). Český tým vedle dvou medailí zůstal těsně pod stupni vítězů ve třech případech - Ledecká v alpské kombinaci, Sáblíková v závodě na 3000 metrů a biatlonistka Markéta Davidová v závodě s hromadným startem.