PEKINGSKÝ SOUHRN: Olympiáda skončila. Čechům se poslední den nedařilo, Finsko slaví

Zimní olympijské v Pekingu byly slavnostně zakončeny. Poslední den her byli v akci i čeští sportovci, cenným kovům však byli daleko. Čtyřbob pilotovaný Dominikem Dvořákem se mezi elitní finálovou dvacítku neprobojoval, neuspělo ani české kvarteto ve smíšené týmové soutěži v paralelním slalomu ve sjezdovém lyžování. Se soutěží se rozloučilo hned v 1. kole po prohře s Francií 1:3. Na trať závodu na 30 km vyrazily i tři české běžkyně na lyžích, nejlepší byla nakonec 22. Kateřina Janatová. Vrcholem bylo utkání o zlato v hokejovém turnaji. Ten poprvé v historii ovládli Finové, když zvítězili nad Ruskem 2:1.

Závěrečný ceremoniál her v Pekingu.

Poslední olympijský závod ve sjezdovém lyžování na hrách v Pekingu se v sobotu kvůli silnému větru neuskutečnil a pořadatelé jej přesunuli na nedělní závěr her. V prvním kole vyřazovacích jízd v areálu v Jen-čchingu prohrál český tým s Francií 1:3 a byl vyřazen. Jediný bod českého družstva získal Jan Zabystřan, který porazil Mathieua Faivrea, bronzového medailistu z obřího slalomu, o 11 setin.

Osmifinálový duel zahájila Elese Sommerová porážkou s Tessou Worleyovou. Kryštof Krýzl pak svedl těsný souboj s Alexisem Pinturaultem, vyrovnat ale nedokázal. Tereza Nová v závěru jízdy s Coralií Frasseovou Sombetovou upadla a Francie získala potřebný třetí bod k postupu do čtvrtfinále. Češi nakonec skončili na 14. místě, vítězství slaví Rakušané, kteří ve finále porazili německý tým. Johannes Strolz získal v Pekingu druhé zlato.

Program olympijských her v Pekingu:
Neděle:
2:00, sjezdové lyžování - paralelní slalom družstva (Zabystřan, Krýzl, Nová, Sommerová).
2:05, curling - ženy, finále: Japonsko - Británie.
2:30, čtyřboby muži - 3. a 4. jízda (Dvořák, Šindelář, Nosek, Záleský).
4:00, běh na lyžích - 30 km volně s hromadným startem ženy (Nováková, Hynčicová, Janatová).
05:10, hokej, muži - finále: Finsko - tým ROV.
13:00, slavnostní zakončení 24. ZOH.

Závěrečný olympijský závod běžkyň na lyžích na 30 kilometrů volnou technikou ovládla jasně Therese Johaugová. Třiatřicetiletá norská reprezentantka zvítězila před Jessie Digginsovou z USA o minutu a 43 sekund, bronz vybojovala po strhujícím finiši Kerttu Niskanenová z Finska. S třemi zlatými medailemi se Johaugová stala nejúspěšnější běžkyní her v Pekingu. Celkem získala v kariéře na ZOH už šest medailí.

Nejlepší česká závodnice Kateřina Janatová skončila na 22. místě. Na vítězku ztratila bezmála sedm minut. Petra Hynčičová byla 41., Petra Nováková závod nedokončila.

Pilotovi Dominiku Dvořákovi s Janem Šindelářem, Jakubem Noskem a Dominikem Záleským se ve druhém dnu olympijské soutěže čtyřbobů znovu nedařilo. Ani ve třetí jízdě se nevyvarovali chyb a mezi finálovou dvacítku, která absolvuje i závěrečnou čtvrtou jízdu, se nedostali. Z 21. pozice jim chybělo 29 setin sekundy. Závod vyhrál německý pilot Francesco Friedrich a jako první v historii dokázal na olympijských hrách zopakovat vítězný double.

Vyvrcholení hokejového turnaje v Pekingu ovládlo Finsko! Sen reprezentantů Ruska o  obhajobě zlatých medailí se rozplynul na začátku třetí třetiny, kdy Seveřané vstřelili vítězný gól na 2:1. Výběr Finska tak může slavit premiérový triumf na olympijských hrách. Hráčí Suomi tak vylepšili zatím nejlepší stříbrné pozice z turnajů pod pěti kruhy v Turíně 2006 a 1988 v Calgary.

V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen.

Ženský turnaj v curlingu na olympijských hrách vyhrály podruhé v historii Britky. Tým skipky Eve Muirheadové ve finále v Pekingu porazil Japonsko jednoznačně 10:3 a navázal po dvaceti letech na triumf svých předchůdkyň ze Salt Lake City. Muirheadová se při čtvrtém startu dočkala druhé medaile, v Soči 2014 slavila bronz.

Činami Jošidaová ve finále olympijského turnaje v curlingu.

Ve 13 hodin začalo slavnostní zakončení her, při němž českou vlajku nesla rychlobruslařka Martina Sáblíková, stejně jako ve Vancouveru před dvanácti lety.