Biatlonistka Vejnarová překvapila sedmým místem

HOCHFILZEN

Biatlonistka Zdenka Vejnarová vybojovala ve středu v rakouském Hochfilzenu sedmé místo a zaznamenala nejlepší výsledek českých barev v dosavadní olympijské sezóně. Ve třetím pokračování SP minula ve vytrvalostním závodu jediný terč a poprvé v kariéře skončila v elitní desítce. Patnáctikilometrovou trať zvládla v hustém sněžení nejlépe Švédka Anna Carin Olofssonová.

Kateřina Holubcová skončila v Hochfilzenu až na 52. místě.

Vejnarová nemířila přesně jen jednou při druhé zastávce, přesto se udržela na průběžném třináctém místě. Životní výsledek postupně vylepšila až na sedmou pozici, od medaile ji dělilo 48 sekund. Jejím dosavadním osobním maximem byla 16. pozice ze stíhačky na MS v roce 2003 v ruském Chanty Mansijsku.

"Byl to určitě můj životní závod," řekla v cíli rodačka z Jilemnice. Před startem přitom nic nenaznačovalo, že by se jednalo o mimořádný den. "Nebyla jsem kdovíjak nabuzená. Jen jsem si řekla, že na tak těžké kopcovité trati musím jet hlavou. Tempo jsem proto nijak nepřepálila," prozradila.

Poslední střelecké položky se podle vlastních slov bála, protože věděla, že jede dobře. Ale zvládla ji za nulu. "Je pekelně záludná. Člověk už toho má dost fyzicky a k tomu se ještě přidává psychika," oddechla si. Vejnarová věří, že s dnešním výsledkem přijde zlom. "Dosud jsem totiž v závodech nedokázala prodat to, co jsem zvládala v tréninku," dodala závodnice, která část přípravy absolvuje individuálně pod vedením otce Zdenka, který již deset pracuje u rakouské reprezentace.

Olofssonová slavila premiérový triumf

Olofssonová byla suverénně nejrychlejší v každém ze čtyř okruhů, přestože si musela přičíst za dvě chyby při střelbě dvě trestné minuty. Úřadující vicemistryně světa ze závodu s hromadným startem tak oslavila premiérový triumf v pohárovém seriálu.

Se ztrátou 40 sekund skončila druhá Olga Zajcevová z Ruska a v pátečním sprintu poběží se žlutým číslem pro vedoucí ženu Světového poháru. Na nečekaný úspěch Vejnarové žádná z dalších čtyř českých biatlonistek nenavázala, všechny ostatní skončily daleko od bodované třicítky.

Ve čtvrtek absolvují v Hochfilzenu vytrvalostní závod muži včetně Romana Dostála, který před devíti měsíci v rakouském středisku slavil zisk titulu mistra světa.

SP v biatlonu, ženy - vytrvalostní závod na 15 km
1. Olofssonová (Švéd.) 49:06,3 min. (2 trestné minuty), 2. Zajcevová -40,6 (1), 3. Gusevová (obě Rus.) -1:45,7 (2), 4. Baillyová (Fr.) -1:48,7 (2), 5. Chou Jü-sia (Čína) -1:58,3 (3), 6. Glagowová (Něm.) -2:29,4 (2), 7. Vejnarová (ČR) -2:33,8 (1), 8. Pavkovčeková (SR) -2:40,8 (0), 9. Bogalijová-Titovecová - 3:05,4 (1), 10. Pylevová (obě Rus.) -3:14,6 (2), ...52. Holubcová -7:46,7 (4), 60. Rezlerová -8:14,2 (6), 66. Česneková (všechny ČR) -8:33,3 (4), 88. Faltusová (všechny ČR) -10:38,6 (3).