Florbalisté Střešovic se dostali mezi nejlepší čtyři týmy na PMEZ

OSTRAVA

Florbalisté Tatranu Střešovice splnili plán a na letošním Poháru mistrů evropských zemí v Ostravě si zahrají v semifinále. O postup do finále budou bojovat také ženy Liberce, které v rozhodujícím utkání přehrály norský Tunet 6:3.

Tatran posunula do souboje proti vítězi skupiny B SSV Helsinky dnešní výhra 9:4 nad norským Sarpsborgem, ke které nakročil třemi brankami ve druhé třetině. Poražení se nepříznivý vývoj snažili za stavu 3:7 zvrátit posledních pět minut riskantní power play, ale v ní ještě dvakrát kapitulovali.

Českého šampiona nenalomil rychlý gól Kristiansena ze 48. vteřiny zápasu. Horák s Hozmanem zařídili do 11. minuty obrat a postupový výsledek, jímž byla remíza, už český šampion nepustil. Tři góly z druhé části Střešovice nasměrovaly k vytouženému postupu. Norové finským sudím hodně vyčítali sporné momenty v situacích, po nichž několikrát inaksovali.

Rozhodčí prý pomohli Tatranu

"Rozhodčí udělali několik rozhodnutí, které ovlivnily zápas ve prospěch Tatranu," postěžoval si na tiskové konferenci nejlepší hráč Sarpsborgu v utkání Jan Karlsson.

Norové však platili i za vlastní chyby. Když soupeř v poslední části utekl na 3:7, rozhodli se přivolat zázrak a zvrat odvoláním gólmana. Do prázdné branky však dostali další dva góly.

"Důležité bylo, že jsme ve druhé třetiny odskočili na tři góly. Jako trenér si vysoce cením toho, že soupeř už pět minut před koncem odvolal brankáře," řekl trenér Střešovic Zdeněk Skružný.

Do semifinále proti SSV Helsinky půjde jeho tým jako vyložený outsider. "Co vymyslet? Zastřelit jejich první dvě pětky," žertoval Skružný. "Bude to strašně těžké a stejně tak bude hodně důležité, jak dlouho udržíme příznivý stav," dodal Skužný. Sobotní zápas Tatranu s Helsinkami začne v 19:30.

Gólmanka Chybová nechybovala

Také ženy Liberce musely v utkání o všechno překročit soupeře z Norska, který navíc už od druhé minuty díky Larsenové rychle vedl. V napínavém a oboustranně vyrovnaném utkání pak Liberec ovládl skóre na začátku druhé části, když skórovaly Svobodová se Šamaninovou.

Za stavu 4:3 českého družstvo podržela gólmanka Chybová a v závěrečné čtvrthodině její spoluhráčky využily odvážnějšího herního stylu Norek ke dvěma pečetícím gólům. Sobotní duel Liberce se švédským IKSU Umea začne v 16:30.

Muži:
Skupina A:
Sarpsborg IBK (Nor.) - Tatran Techtex Střešovice 4:9 (2:2, 1:3, 1:4)
Branky: 16. a 59. Andersson, 1. Kristiansen, 38. Skaug - 11., 30. a 58. Hozman, 3. a 58. Horák, 33. Pekař, 35. Fuchs, 47. Fridrich, 51. Von der Pahlen. Rozhodčí: Ihonen, Kääriäinen (oba Fin.). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:3. Diváci: 468.
Tabulka:
1. Wiler Ersigen220021:14
2. Střešovice321018:24
3. Sarpsborg IBK312013:22
4. Nižegoroděc202014:10
Skupina B:
Rubene (Lotyš.) - Warberg IC-85 (Švéd.) 2:11 (0:7, 0:4, 2:0)
Branky: 46. Belasons, 52. Jekabssons - 7., 10., 18., 29. Wahman, 9., 11. a 15. Magnus Svensson, 19. Elisson, 22. Hansson, 31. Elisson, 34. Jörgner.
SSV Helsinky - FC Outlaws (Dán.) 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 36. a 51. Kivisoja, 7. Huhtimo, 39. Ratsula, 41. Vidgren.