Lipták při obhajobě titulu mistra Evropy v trapu neuspěl

Olympijský vítěz Jiří Lipták při obhajobě titulu mistra Evropy v trapu neuspěl a na šampionátu v brokové střelbě v Osijeku obsadil až 37. místo. O jeden zásah lepší výsledek stačil dalšímu šampionovi z pod pěti kruhů Davidu Kosteleckému na 25. pozici,. Nejlepší z českého kvarteta byl na 19. příčce Jan Palacký.

Sportovní střelec Jiří Lipták v akci.

Palacký v kvalifikaci sestřelil 120 ze 125 asfaltových terčů a dva zásahy jej dělily od možného rozstřelu o postup do šestičlenného finále. Kostelecký udělal šest chyb, Liptákovi, který se vloni v Larnace stal podruhé v kariéře evropským šampionem, se jako jedinému z Čechů nepovedlo zastřílet ani jednu bezchybnou položku. Sedm terčů ulétlo také Pavlu Vaňkovi, který startoval mimo soutěž a obsadil 46. místo.

Soutěž v Chorvatsku vyhrál domácí reprezentant Giovanni Cernogoraz. Na ME získal po 11 letech druhé zlato. Čtyřicetiletý olympijský vítěz z Londýna 2012 letos v dubnu v Baku vybojoval také titul mistra světa. Ženskou šampionkou se stala portugalská střelkyně Maria Ines Coelhová de Barrosová. Češky na startu nebyly.

Rampula vládl pistolovým disciplínám na mistrovství ČR

Matěj Rampula ovládl na víkendovém českém šampionátu ve sportovní střelbě z kulových zbraní čtyři pistolové disciplíny. Na plzeňské střelnici v Lobzích vyhrál především olympijskou rychlopalbu, v níž letos obsadil druhé místo na Světovém poháru v Limě. O zisku titulu v ní rozhodl až v rozstřelu s Vojtěchem Hejnou.

Třetí skončil spolufavorit Martin Podhráský. Bronzový medailista z Evropských her, jenž v Krakově vybojoval účastnické místo na olympiádě v Paříži, předtím Rampulu porazil v kvalifikaci.

Další tituly Rampula získal v neolympijských disciplínách velkorážní, standardní a sportovní pistole. V ženské olympijské disciplíně sportovní pistole zvítězila Helena Klailová.

Šampiony v olympijské třípolohové střelbě z malorážky se stali David Hrčkulák a Lucie Brázdová.

Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě z brokových zbraní v Osijeku (Chorvatsko) - trap:
Muži: 1. Cernogoraz (Chorv.) 48, 2. De Filippis (It.) 47, 3. Guerrero (Fr.), ...v kvalifikaci 19. Palacký, 25. Kostelecký, 37. Lipták, 46. Vaněk (všichni ČR).
Ženy: 1. Coelhová de Barrosová (Portug.) 43, 2. Stancová (It.) 38, 3. Gálvezová (Šp.).