Hlavní obsah

Moderní pětibojaře dál povede Schormann, počítá s náhradou parkuru

29. 11. 2021 11:49

Mezinárodní federaci moderního pětiboje (UIPM) povede další čtyři roky Němec Klaus Schormann, který je v čele od roku 1993. Rozhodl o tom víkendový volební kongres, který se uskutečnil on-line, přestože kvůli navrhovanému vyřazení parkuru z programu sportu přes 650 závodníků v dopisu vyzvalo současné vedení k odstoupení. Kongres naopak schválil prohlášení, že nahrazení jízdy na koni jinou disciplínou je nezbytným krokem. Český svaz moderního pětiboje se jako jedna z šestnácti federací proti této rezoluci postavil.

Němec Klaus Schormann dál zůstane v čel

Článek

"Je to pro mě velké zklamání. Současné vedení unie nevidí problém tam, kde ho vidíme my, tedy v jejich neschopnosti odpovídajícím způsobem zajišťovat a prezentovat jezdeckou disciplínu i moderní pětiboj jako celek," uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera v tiskové zprávě.

Jízda na koni má být z pětibojařských soutěží vyřazena, jelikož je považována za problematickou, od roku 2025. O náhradní disciplíně zatím jasno není. Pro její výběr vytvořila UIPM zvláštní komisi s vlastním rozpočtem. Její výstupy by měly být zveřejněny v řádu několika měsíců tak, aby konkrétní změnu pravidel mohl přijmout kongres na podzim příštího roku.

Elitní závodníci se změnou důrazně nesouhlasí. Minulý týden více než čtyřicet olympijských medailistů včetně vítěze her v Londýně 2012 Davida Svobody podepsalo dopis adresovaný prezidentu Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi. Sportovci v něm žádají o podporu v boji za zachování jezdecké disciplíny.

Vyřazení jízdy na koni žádné nedostatky moderního pětiboje nevyřeší

"Jízda na koni je základ našeho sportu. Jak ukázaly uplynulé dvě dekády, všichni jsme v rámci modernizace, popularizace a dostupnosti našeho sportu připraveni přijímat změny v soutěžních pravidlech. Nicméně jsme hluboce přesvědčeni, že vyřazení jízdy na koni žádné nedostatky moderního pětiboje nevyřeší," napsali pětibojaři.

Na kongresu Schormann v tajné volbě získal 72 hlasů z téměř stovky zúčastněných zemí. "Přestože se před kongresem zvedla opravdu mimořádná vlna odporu proti současnému vedení unie ze strany závodníků, a přestože se proti krokům, ke kterým se vedení unie rozhodlo, ostře vymezila řada národních federací včetně té naší, výsledky hlasování to vůbec neovlivnilo. Důvěra naprosté většiny aktivních pětibojařů ve vedení unie je přitom aktuálně prakticky nulová. Pro mě osobně je to těžko pochopitelné," uvedl Kučera k výsledkům volby.

Podle Kučery napomohl ke zvolení Schormanna systém hlasování, podle něhož má hlas každé národní federace stejnou váhu. "Na první pohled to samozřejmě vypadá krásně, spravedlivě a demokraticky. V praxi to ale znamená, že hlasy federací se staletou historií, komplexním zázemím a mnohatisícovou základnou mohou přehlasovat pětibojařsky rozvojové země, jejichž závodníci se nikdy žádné soutěže v rámci unie nezúčastnili. Ovlivnit názory zástupců takových zemí, kteří se v určité problematice objektivně ani nemohou orientovat, je snazší," řekl Kučera.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •