Hlavní obsah

ČOV potvrdil, že se pondělní volby neuskuteční, znovu se odvolal

21. 5. 2021 13:55

Český olympijský výbor (ČOV) potvrdil, že se volby vedení naplánované na pondělí neuskuteční. Proti předběžnému opatření soudu, který jejich konání zakázal, se znovu odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. Stejně ČOV postupoval po únorovém rozhodnutí, kdy mu dal odvolací soud zapravdu a dvě opatření Městského soudu v Praze označil za nezákonná. O dalším postupu konání voleb rozhodne výkonný výbor v nejbližších dnech.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

"Destruktivní kroky některých našich členů bohužel pokračují. Vrchní soud v Praze jako soud odvolací dosud všechna předběžná usnesení označil jako nezákonná, bohužel nám nezbývá nic jiného, než volby opět odložit," uvedl pro ČTK generální sekretář ČOV Petr Graclík. Volební kauza nijak neovlivní přípravy na olympijské hry v Tokiu a zimní olympiádu 2022 v Pekingu. "Ujišťujeme, že 99,9 procent naší mentální kapacity věnujeme Tokiu a nedopustíme, ale byla jakkoliv narušena příprava účasti českých sportovců," doplnil Graclík.

Selhal už čtvrtý pokus o uspořádání voleb. Na podzim se dvakrát neuskutečnilo plénum kvůli koronavirové pandemii. V únoru poprvé do dění zasáhl soud, který vyhověl podnětům předsedy Autoklubu ČR Jana Šťovíčka a předsedy Sdružení sportovních svazů ČR Zdeňka Ertla, kteří napadli své vyřazení ze seznamu kandidátů do výkonného výboru. Vrchní soud v Praze ale po odvolání ČOV označil v dubnu obě předběžná opatření za nezákonná.

Šťovíček se na soud obrátil znovu, protože se stále nesmířil s vyřazením z listiny kandidátů do výkonného výboru. Navíc napadl i plánovaný parlamentní formát voleb, které se měly uskutečnit tajným hlasováním v sídle ČOV místo tradičního pléna. V únoru to bylo způsobené koronavirovou pandemií, ale po výrazném zlepšení už to podle Šťovíčka a řady dalších aktérů není nezbytné. Uskutečnila se například valná hromada Českého atletického svazu.

Šťovíček se kvůli tomu obrátil otevřeným dopisem na předsedu ČOV Jiřího Kejvala. "Vyzývám Tě ke svolání řádného volebního Pléna ČOV, kde bude tato diskuze umožněna, a to ještě před volbou nejen Výkonného výboru ČOV, ale všech jeho orgánů včetně předsedy a místopředsedů," uvedl v dopise, který rozeslal i médiím. ČOV argumentoval, že ponechává model naplánovaný na únor, protože svolání pléna by vzhledem ke lhůtám znamenalo pozdější termín voleb.

Předseda ČOV Kejval má vzhledem k zákonu přijatému kvůli koronavirové pandemii mandát do 11. července 2021. Přišel o protikandidáta Filipa Neussera, který se stal v pondělí předsedou Národní sportovní agentury.

Reklama

Sdílejte článek