Anglie - JAR 12:32Evropa znovu ostrouhala, Springboks slaví třetí titul mistrů světa v ragby

Jokohama

Dokonalý taktický výkon přinesl vytoužený úspěch. Znovu se potvrdilo, že ragbisté Jihoafrické republiky se jednou za dvanáct let stávají mistry světa. Šampionát v Japonsku vyvrcholil po šesti týdnech sobotním finále, v němž Springboks porazili nečekaně hladce 32:12 Anglii, která byla mírným favoritem. Ostrované finále MS hráli počtvrté, uspěli jako dosud jediný tým ze severní polokoule pouze v roce 2003. Jihoafričané zvedli Pohár Webba Ellise nad hlavu potřetí v historii po letech 1995 a 2007.

Ragbisté Jihoafrické republiky se radují ze zisku titulu mistrů světa.

Jihoafričané ve finále v Jokohamě porazili stejně jako v roce 2007 Anglii, tentokrát ještě výrazněji 32:12. Kopáč Handre Pollard dal 22 bodů, Makazole Mapimpi a Cheslin Kolbe položili pětku. Za Anglii skóroval pouze Owen Farrell.

Springboks do šampionátu vstoupili prohrou s Novým Zélandem, poté si připsali pět výher. Naposledy díky 14 bodům Pollarda udolali Wales 19:16. Stali se prvním týmem, který si cestou ke zlatu připsal porážku.

"Během celého šampionátu se tady tým nikdy necítil osamocen. Uspěli jsme díky tvrdé práci a inteligenci celého národa pro ragby," poukazuje trenér Rassie Erasmus, jak moc důležité ragby pro celou Jihoafrickou republiku je.

"Mistrovství světa v Japonslu bylo skvělé. Jenže ve finále jsme prostě nebyli dost dobří, naopak soupeř byl velkmi silný," uznává Eddie Jones, trenér Anglie.

Jeho svěřenci, kteří v Japonsku s přehledem vyhráli předchozích pět zápasů a v semifinále překazili All Blacks útok na třetí titul za sebou, ve finále často chybovali. Poprvé na letošním turnaji nepoložili ani jednu pětku.

"Finále nám uteklo v prvním poločase, byli jsme hodně nervózní," přiznává kapitán Owen Farrell, že Anglie roli mírného favorita neunesla.

Šestitýdenní turnaj se premiérově uskutečnil v Asii, bronz získali Novozélanďané. Příští mistrovství světa se uskuteční za čtyři roky ve Francii.