Hlavní obsah

Pětibojaři mají potvrzenou účast na olympiádě, do Tokia pojedou Vlach a Kuf

17. 6. 2021 11:52

Na olympijských hrách v Tokiu budou startovat dva čeští moderní pětibojaři. Martina Vlacha, který si start pod pěti kruhy zajistil bronzem na předloňském mistrovství Evropy, doplnil po skončení kvalifikace ze světového žebříčku Jan Kuf.

Foto: Filip Komorous/ČSMP

Jan Kuf v jezdecké části MS v Káhiře.Foto: Filip Komorous/ČSMP

Článek

České pětibojařky budou na olympiádě po 21 letech chybět. V minulosti nestartovaly jen v Sydney v roce 2000 při premiéře ženského závodu na olympiádě.

Kuf se představil už na hrách v Riu de Janeiro, kde před pěti lety skončil po nezdaru v parkuru na 36. místě. Jeho cestě do Tokia předcházely dvě loňské operace pravého kolena, letos prodělal koronavirus, ale stihl se vrátit a třináctým místem na MS stvrdil svůj postup z žebříčku.

"Na šampionátu jsem bojoval se střelbou víc, než jsem zvyklý. To mi asi nedovolilo skončit líp než na třináctém místě, ale zaplať pánbůh za ty dary po tom všem, čím jsem si prošel," řekl Kuf v tiskové zprávě. "Pojedu na svoji druhou olympiádu, což je úplně neskutečný."

Foto: Filip Komorous

Martin Vlach při závodu SP v Sofii.Foto: Filip Komorous

Zatímco Kuf by měl mít zdravotní problémy za sebou, Vlach léčí potrhané vazy v rameni. Vynechal proto finále Světového poháru i MS a vyloučen je i jeho start na červencovém mistrovství Evropy. K olympijským hrám však vzhlíží s optimismem. "Rameno se lepší, to je základ. Všechno se hojí, jak má. Na jednu stranu to byl dost vážný úraz, takže to samozřejmě nejde hned, ale teď už jde relativně všechno podle plánu rekonvalescence. Kdybych nevěřil, že budu na hry kvalitně připravený, tak bych tam nejel," prohlásil čtyřiadvacetiletý Vlach.

V pátek se Vlach s Kufem vydají na vysokohorské soustředění do Svatého Mořice. V plánu mají běh a plavání. "To jsou vlastně první dvě věci, co jsem z pětiboje začal. Nejdřív jsem šlapal na rotopedu, rameno bylo dost otřesené. Po nějaké době se to trochu stabilizovalo, tak jsem začal běhat. Když jsem pak začal to rameno rozhýbávat, přidal jsem plavání," řekl Vlach.

Na olympiádu pojede poprvé a vyrazí tam už v nové životní roli. Začátkem dubna se stal otcem syna Martina. "Máme zlaté miminko, co nezlobí a spí," uvedl.

Olympijské hry v Tokiu začnou 23. července. Závod mužů startuje šermem 5. srpna a medaile se budou udělovat o dva dny později.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.