Hlavní obsah

Půl roku před OH panují kvůli covidu stále pochybnosti

22. 1. 2021 10:14

Sportoviště jsou připravena, aby za půl roku přivítala účastníky olympijských her v Tokiu, kvůli pandemii koronaviru ale rostou pochybnosti, zda je bude možné uspořádat. Mezinárodní olympijský výbor i pořadatelé veřejně trvají na tom, že se hry uskuteční. Hledají cesty, jak to v současné zdravotní situaci udělat bezpečně.

Foto: Eugene Hoshiko, ČTK/AP

Olympijské kruhy jsou v Tokiu, ale s hrami to vypadá zle...Foto: Eugene Hoshiko, ČTK/AP

Článek

Pracuje se na čtyřech variantách podle toho, jak moc se nákaza bude šířit. Začátkem února by se zástupci národních olympijských výborů měli dozvědět detaily, jak budou scénáře vypadat a který z nich se bude aplikovat. Do března by se mělo rozhodnout o přítomnosti diváků na tribunách.

Zatím se dostávají na veřejnost jen dílčí opatření. Doporučená, ale nikoliv povinná bude pro účastníky vakcína, pořadatelé plánují testování a sportovci budou mít omezenou délku pobytu v olympijské vesnici. Zapovězeno bude sdružování, tradičně vítaná součást olympijského svátku.

Situace je jiná než loni v březnu, kdy byly olympijské hry kvůli koronaviru odloženy. Japonský virolog Kentaro Iwata upozornil, že vzhledem k další vlně pandemie je nebezpečí šíření nákazy vyšší než před rokem a považuje olympiádu za příliš riskantní podnik. Na druhou stranu se velké sportovní akce konají, zatímco na jaře 2020 se rušila jedna za druhou.

Foto: MarketingWeek

Olympijské kruhy jsou nejznámějším symbolem her.Foto: MarketingWeek

Přináší to různé komplikace. Na házenkářské mistrovství světa kvůli koronaviru ani neodjely česká a americká reprezentace a v průběhu turnaje odstoupily Kapverdy, které neměly dost zdravých hráčů. V přísné izolaci kvůli přítomnosti nakažené osoby v jejich letadle se ocitly desítky tenistů a tenistek před Australian Open.

Olympiáda v podstatě sestává z řady šampionátů a vrcholných turnajů konaných na jednom místě a zkoncentrovaných do zhruba dvou týdnů. Nejedná se o stovky, ale o tisíce lidí. Jen sportovci a nezbytný doprovod představují přibližně 15 000 osob z celého světa, to sebou nese velké riziko šíření nákazy.

Britské Timesy uvedly, že japonská vláda při soukromých jednáních došla k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné hry zrušit. Vládní mluvčí ale vzápětí označil zprávu za nepravdivou, organizátoři her uvedli, že se na událost plně připravují. O konání her ujišťuje i prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

"V této chvíli nemáme důvod nevěřit, že olympijské hry v Tokiu začnou 23. července na Olympijském stadionu. Proto neexistuje žádný plán B a proto jsme naprosto oddaní tomu, abychom připravili bezpečné a úspěšné hry," uvedl ve čtvrtek.

Foto: Jan Kucharčík

Sebastian Coe, host ostravské Zlaté tretry.Foto: Jan Kucharčík

V olympiádu věří i prezident Světové atletiky Sebastian Coe, který byl šéfem organizačního výboru při OH 2012 v Londýně. Ze všech zemí na světě je podle něj právě Japonsko schopné takový úkol zvládnout. "Jako šéf sportovní federace jsem opravdu vděčný, že se s tím potýká právě Japonsko a ne nějaké jiné země, které mi přišly na mysl. Jsem si jistý, že tam budeme," řekl.

Klíčové zřejmě budou příští dva měsíce. Loňské rozhodnutí o bezprecedentním odložení olympijských her přišlo 24. března jen dvanáct dní poté, co byl v Řecku zapálen olympijský oheň. Také tehdy do poslední chvíle MOV i japonští pořadatelé ujišťovali, že se hry uskuteční.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články