Hlavní obsah

WADA chce, aby se o odvolání Ruska proti trestu jednalo veřejně

4. 2. 2020 9:10

Světová antidopingová agentura (WADA) chce, aby odvolání Ruska proti čtyřletému zákazu účasti na vrcholných akcích projednával Sportovní arbitrážní soud (CAS) veřejně. Ostře sledované slyšení by mělo ve Švýcarsku začít za několik týdnů.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Olympijské kruhy před sídlem MOV v Lausanne - ilustrační foto.Foto: Denis Balibouse, Reuters

Článek

"Podle názoru WADA by toto jednání mělo probíhat veřejně, aby všichni mohli celý proces pochopit a vyslechnout si argumenty," uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel WADA Olivier Niggli.

WADA začátkem prosince potrestala Rusko za zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rozhodla, že příští čtyři roky nesmí země na olympijských a paralympijských hrách a světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ruští závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.

Ruská strana se podle očekávání během Vánoc proti trestu odvolala a WADA v lednu oficiálně předala případ k řešení CAS. Spor bude řešit komise tří arbitrů, která by podle agentury AP měla vynést definitivní verdikt v květnu, tedy dva měsíce před začátkem OH v Tokiu.

Veřejné slyšení případů CAS není příliš obvyklé a musejí s ním souhlasit obě strany. "Pokud nastane v jeho prospěch konsenzus, CAS téměř jistě veřejné slyšení schválí," uvedl generální sekretář tribunálu Matthieu Reeb.

První veřejné projednávání případu CAS po 20 letech se konalo loni v listopadu v případu čínského plavce Sun Janga, jehož chce WADA potrestat za incident při dopingové zkoušce.

Reklama

Sdílejte článek