Článek
„Rok 2026 není pro sport šťastný, když se při vysoké závislosti na dotacích při rozpočtovém provizoriu jejich vyplácení prodloužilo,“ vyprávěl Karel Kovář, jenž od ledna stojí v čele Národní sportovní agentury.
Jako host vystoupil na valné hromadě ČUS ve sportovním centru Nymburk, kde se loni za předchozí vlády prezentovala studie významné rekonstrukce celého střediska. Po zastavení programu standardizované infrastruktury se ale v kdysi moderním a vyhledávaném sportovním areálu stále nic nezměnilo.
To by rád Kovář ve spolupráci s ministrem sportu Borisem Šťastným podle svých slov změnil, od příštího roku chce výrazně navýšit finanční prostředky pro sport a snížit byrokracii.
Areál dál stárne, rekonstrukce se nechystá. Jaká je budoucnost areálu v Nymburce?
Pan ministr vyjednává prostředky na Nymburk zvlášť mimo rozpočet (pro sport). Nechce, abychom si řekli, že vyjednáme o dvě tři miliardy větší rozpočet a to dáme do Nymburka a svazy a spolky z toho nic mít nebudou. Současná rozpočtová pravidla umožňují individuální financování projektů. A myslím, že Nymburk svým významem zasluhuje individuální projekt. Pokud pan ministr najde v rámci koalice podporu, projekt je připraven.
Kolik peněz letos stát do sportu dá?
Poslední čtyři roky se sport pohybuje v rozpočtu kolem osmi miliard. Letos věříme, že se nám podaří vyčerpat rezervy v rozpočtu a přiblížíme se devíti. Ale adekvátní prostředky by byly zhruba dvojnásobné, v obnově sportovní infrastruktury máme kvalitní žádosti za zhruba pět miliard a ty investice jsou opravdu třeba. I když nastala inflace, prostředky v klubech a svazech jsou obdobné, tam je třeba 30 až 40 procent přidat.

Nový šéf Národní sportovní agentury Karel Kovář (třetí zleva)
Kolik by tedy podle vás reálně sport mohl získat v dalších letech?
Moje představa pro příští rok, jak je agentura připravená, je taková, že jsme na hranici čtrnácti až patnácti miliard. Reálně bych byl rád, kdybychom se dostali na dvanáct miliard. Doufám, že pozice pana ministra v koaliční radě i vládě je dostatečně silná, aby se mu podařilo vyjednat lepší rozpočet pro oblast sportu.
Dostaly se některé svazy letos do problémů kvůli tomu, že jim peníze nepřišly včas?
Nemám zprávy, že by se dostaly vyloženě do problémů. Výhodou bylo, že se podařilo vyplatit zálohovou platbu v únoru. Je otázka, jestli k tomu do budoucna nepřistupovat podobně co nejrychleji na začátku roku, abychom pomohli zejména zimním sportovním odvětvím a ta dotační řízení pak proběhla ve větším klidu.
Ve velmi redukované podobě budou vyplaceny dotace ženským kolektivním sportům směrem k olympiádě v Los Angeles. Projekt se zrodil už před pěti lety, není nešťastné ho omezovat zrovna v roce, kdy začínají kvalifikace na olympiádu? Navíc ještě v červnu svazy nevědí, kolik dostanou…
Ten projekt se rozšiřoval na další odvětví, než byl původně vyhlášen. Pro menší svazy to byla šance posunout reprezentace na výbornou evropskou úroveň a pokusit se o olympijské hry. A my se snažíme udržet maximální podporu týmům, které mají co největší naděje, ale jednat budeme i s ostatními. Je tam nastaven milník v podobě účasti na hrách v Los Angeles 2028, tak by projekt měl mít nějaké mezistupně vyhodnocení, kam se ty týmy posouvají, jestli je podpora adekvátní. Trochu mě vyděsilo, že k vyhodnocení sice docházelo, ale nepromítalo se do výše dotací.
S kritikou se letos ozval manažer Miroslav Černošek, když byla snížena dotace Zlaté tretře oproti předchozím letům, protože při množství velkých akcí letos v Česku byly dotace kráceny. Je podle vás správné řešení dotace krátit plošně, spíše než zohledňovat význam akcí?
Rozhodně nelze přivádět organizátory do nejistoty. Tohle byla krizová varianta, která umožňovala dodržovat daná dotační pravidla. Máme povinnost předkládat na vládu dvakrát ročně přehled významných sportovních akcí s tříletým výhledem. Chtěl bych, aby ta rodinná stříbra, jako jsou Zlatá tretra nebo Jizerská padesátka, měla od státu stabilní podporu a organizátoři nemuseli každý rok pochybovat, jak dopadne dotační řízení.
Pokusíte se zabránit i souběhu velkých akcí? Lyžařský svaz žehral na kolizi Světového poháru ve Špindlerově Mlýně s obdobnou akcí biatlonistů, stejně tak vrcholné akce sportovních lezců a vodních slalomářů se konaly v Praze ve stejný víkend…
Musím říct, že se to koordinovat nedaří. Bavil jsem se o tom s ředitelem ČT sport Ponikelským, i z hlediska médií, účasti osobností a diváků to není šťastné. Ale nemůžeme omezovat nebo nepřidělovat dotaci kvůli termínu akce…
V Praze teď probíhá Olympiáda dětí a mládeže, na níž ale oproti minulým ročníkům nepřispívá stát, finančně je v gesci krajů a pořadatelů. Není právě vrcholná akce pro mládež tou, kterou by měl stát podporovat?
Není to akce sportovního svazu, ale olympijského výboru, zároveň přenesená na kraje. A tam se dostáváme za hranici zákona o podpoře sportu, který umožňuje podporu akcí pořádaných spolky. A teď je hlavním pořadatelem Praha. Jsem připraven jednat, bavili jsme se o tom s Českým olympijským výborem, ale majoritně je teď financování na krajích. Víme, že Praha to asi zvládne, pro příští zimní hry v rámci Plzeňského kraje to může být vysoce náročné.











