Hlavní obsah

Potlesk pro legendu, za kterou se tenis stydí. Pošlete ji už do historie, kam patří, žádá McEnroe

27. 1. 2020 13:42

Dosáhla na úspěchy, o kterých generace tenistů a tenistek po ní zatím jen marně sní. I fenomenální Serena Williamsová se jí v počtu grandslamových titulů jen přiblížila. Třeba Rogeru Federerovi chybí k jejímu vyrovnání hned čtyři triumfy na turnajích velké čtyřky. Legendární Margaret Courtová letos slaví 50 let od zisku čistého grandslamu (čtyři grandslamové tituly v jednom roce), ale uspořádat pro 77letou slavnou krajanku byť jen malý ceremoniál před duelem Nadala s Kyrgiosem bylo pro australský svaz balancováním na tenkém ledě.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Margaret Courtová se dočkala během Australian Open ocenění.Video: sntv

 
Článek

Na vině jsou pochopitelně kontroverzní výroky na adresu homosexuálů či rasové segregace, které Courtová celá léta vypouští do světa. A pro oficiální místa světového či australského tenisu zakládající si na maximální otevřenosti a respektu je tak oslava zcela unikátní kariéry nejúspěšnější ženy tohoto sportu a současně distancování se od jejích slov dost delikátní záležitostí.

Třeba v roce 1994 například při projevu v australském parlamentu Courtová prohlásila že „homosexualita je ohavnost". Nedávno také vyjádřila pohoršení nad tím, že „v tenisu je plno leseb".

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Margaret Courtová drží Daphne Ackhurst Memorial Cup při příležitosti 50. výročí zisku svého čistého grandslamu.Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

„Když jsem hrála já bylo jich jen pár. Ale těch pár bralo ty mladší na party. To, co vidíte na vrcholu, pak proleze celým sportem," prohlásila také s tím, že podle ní homosexualita není vrozená, nýbrž je věcí rozhodnutí.

Není divu, že proti jejím postojům vždy stály v tvrdé opozici jiné bývalé hráčky jako Martina Navrátilová, Billy Jean Kingová či Rennae Stubbsová, které se hlásí k lesbické orientaci.

Před pondělním ceremoniálem se ale do celé záležitosti pustil také John McEnroe, jenž působí i během Australian Open jako komentátor a glosátor Eurosportu.

„Existuje jen jeden delší seznam než ten s úspěchy Margaret Courtové. Je to seznam jejích urážlivých a homofobních výroků," rozpovídal se McEnroe.

„Jen pár příkladů. Během režimu apartheidu v Jižní Africe řekla: ´Miluji Jižní Afriku. Mají tu rasovou otázku organizovanou lépe než kde jinde.´ Cože?" pokračoval bývalý šampion.

„O transgender dětech a LGBTIQ: ´Je to celé dílo ďábla ... tenis je plný leseb...je smutné, že děti jsou vystavovány homosexualitě," připomínal dále jiná pobuřující tvrzení.

A na závěr apeloval na Serenu Williamsovou: „Sereno, prosím, udělej mi laskavost: vyhraj letos ještě dva grandslamové tituly, abychom mohli Margaret Courtovou a její urážky poslat do minulosti, kam patří."

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Serena Williamsová zatím Margaret Courtovou v počtu grandslamových titulů nedostihla.Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Williamsová má na svém kontě 23 grandslamových titulů ve dvouhře a už několikrát promarnila šanci se vyrovnat Courtové, která jich získala 24. V Melbourne se to hvězdně veteránce každopádně nepovede, protože z turnaje už ji vyřadila Číňanka Wang.

Samotný ceremoniál nakonec proběhl v poklidu. Courtová sklidila za své výsledky z minulosti potlesk, žádné bučení či jiné protesty se z hlediště neozývaly. Byla k vidění jen australská vlajka v duhových barvách u jednoho z příznivců.

Šéf australského tenisu Craig Tiley dal ale jasně najevo, že Courtové jsou dopřány pocty za její výsledky „nikoliv za osobní postoje, které jsou v příkrém protikladu k tomu, co moderní tenis reprezentuje."

Sama legendární hráčka, která ač původně katolička vystupuje coby prominentní hlas evangelického Letničního hnutí (Pentecostal movement) jako Reverend Dr Margaret Smith Courtová, však o svých postojích vůbec nepochybuje.

„Kamkoliv jdu, spousta lidí mě plácá po ramenou a říká: ´Díky, že jste mým hlasem´. Nikdy se mi nestalo, aby někdo zaklepal na rameno a řekl třeba : ´Nenávidím tě´. Jen předávám dál, co říká Bible," řekla pro rádio ABC Perth.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?