Článek
V působivě nasvícené Horácké aréně se mohutně fandilo domácím tenistům, kteří jsou v souboji s někdejší velmocí obrovskými favority. A taky to potvrzovali. Mezi 21. hráčem světa Lehečkou a jeho soupeřem je v žebříčku rozdíl 555 míst. Ale přesto měl levák Madaras momenty, které u hráčů ze šesté stovky moc nevidíte.
28letý chlapík s rumunskými kořeny překvapivě nahradil v sestavě Švédů Leo Borga, syna největší švédské tenisové legendy. U kurtu přitom seděl zanedlouho osmdesátiletý trojnásobný grandslamový vítěz Jan Kodeš, který měl s Björnem Borgem bilanci 2:6.

Jiří Lehečka se raduje z prvního bodu českého daviscupového týmu proti Švédsku
Olysalý Madaras byl v roce 2023 potrestán zákazem startu na 4 a půl roku kvůli podezření z korupčního jednání, ale nakonec mu byla penalizace zmírněna na dva roky. Od svého návratu na kurty vyhrál tři menší turnaje na antuce, ovšem i na tvrdém povrchu jeho levácké rány celkem psaly.
Lehečka tradičně spoléhal na servis (7 es) a agresivní pojetí. Když potřeboval, pomohl si náběhem na síť. Nebyl to jeho nejlepší výkon, ale na výhru, kterou si upravil skóre daviscupových singlů na 12:7, úplně stačil. V závěru se kvalita jasně projevila, hotovo bylo za necelou hodinu a půl.
„Není jednoduché plnit roli obrovského favorita, ale servisem jsem si pomáhal a vyhrál jsem způsobem, jaký jsem si představoval,“ hodnotil Lehečka, který pěl ódy na fanoušky a prostředí. „Hala je nádherná, z hlediska divácké kulisy jedno z mých nejlepších utkání v Davis Cupu.“
Svrčina pak ve druhém singlu hodně rychle setřásl nervozitu z daviscupové premiéry a ukázal přednosti, jaké ho zdobily při jeho pochodu do první stovky světového žebříčku. Byl rychlejší, pohyblivější, přesnější. Vysokého Švéda (408. na světě) s klátivými pohyby a mocným nápřahem z forhendu několikrát úplně rozebral.
Výsledkem byl jeden z nejpůsobivějších ostrých debutů v týmové soutěži za dlouhou dobu, Svrčina zůstal soustředěný a nemilosrdný. Soupeř neměl moc šancí na zvrat, i když domácí hráč v koncovce druhé sady jedinkrát přišel o servis. 75 minut a druhý bod byl v české kapse.
„Takových premiér, ještě doma, moc nebylo. Skvělý výkon, dobře zvládnuté a je to příjemné i pro Dalibora, že si takový zápas zažil. I když papírově to mohl být slabší soupeř, tak Davis Cup tyhle rozdíly smazává,“ kvitoval kapitán Tomáš Berdych.
„Trénoval jsem tady celý týden s Jirkou Lehečkou, který hraje rychlostně jinak, i zápasy jsem odehrál proti hráčům ze stovky. Je to odlišná úroveň. Když (Wallin) trefil první servis, tak byl většinou kvalitní, ale pak jsem cítil, že když jsem míček trochu podržel ve výměně, tak soupeř udělal chybu, což se na té lepší úrovni nestane,“ viděl Svrčina.
Docvaknout postup by čeští tenisté mohli v neděli od 12 hodin v deblu, do kterého nastoupí další debutanti Petr Nouza a Patrik Rikl. V září by pak Berdychův ansámbl přivítal doma vítěze souboje mezi Maďarskem a USA.
| Davis Cup: ČESKO - Švédsko 2:0 po prvním dnu | |||
|---|---|---|---|
| Lehečka - Madaras 6:3, 6:4 | |||
| Svrčina - Wallin 6:1, 6:3 | |||
| finále Sáry Bejlek na turnaji v Abú Zabí ZDE | |||









