Hlavní obsah

Definitivní sbohem! Legendární Roger Federer ukončí kariéru

Bývalá světová tenisová jednička a dvacetinásobný grandslamový vítěz Roger Federer ukončí v 41 letech kariéru. Své poslední zápasy odehraje příští týden v Londýně během Laver Cupu.

Foto: Thomas Peter, Reuters

Legendární tenista Roger Federer končí kariéru!Foto: Thomas Peter, Reuters

Článek

Fanoušci se těšili na návrat krále, který se měl uskutečnit už příští týden v Londýně v rámci turnaje Laver Cup, jenže comeback hvězdného Rogera Federera nebude trvat dlouho. Slavný Švýcar ve čtvrtek odpoledne oznámil, že zápasy, které v Anglii odehraje, budou jeho posledními v bohaté kariéře.

Federera v posledních třech letech trápila zranění, na konci minulého roku podstoupil již třetí operaci kolena. Mnozí pochybovali, zda se dokáže ve svých 41 letech vrátit zpět na kurty v plné síle, a jak se zdá, pochyboval i on sám. Nakonec učinil zřejmě nejtěžší rozhodnutí v tenisové kariéře, své milované hře dá sbohem.

„Pro návratu do vrcholné formy jsem udělal všechno, ale tělo mi dalo jasnou odpověď. Je mi 41 let, za 24 let jsem odehrál více než 1500 zápasů a tenis mi dal víc, než jsem vůbec kdy snil. Teď jsem poznal, že je čas ukončit mou kariéru," napsal Federer v prohlášení umístěném na sítích. Jeho poslední akcí na okruhu ATP bude Laver Cup, kde nastoupí v Týmu Evropy po boku Novaka Djokoviče, Rafaela Nadala a Andyho Murrayho.

Jeho doposud posledním zápasem bylo loňské čtvrtfinále Wimbledonu, ve kterém prohrál 0:3 na sety s Polákem Hubertem Hurkaczem.

„Bude mi chybět všechno, co mi Tour dala. Ale zároveň je toho tolik co slavit. Považuji se za jednoho z nejšťastnějších lidí na světě. Dostal jsem zvláštní talent hrát tenis a dokázal jsem to dotáhnout na úroveň, kterou jsem si neuměl představit, mnohem déle, než jsem si myslel, že je to možné," napsal 41letý Švýcar.

Dále poděkoval především své manželce Mirce a svým čtyřem dětem za podporu. „Vidět moji rodinu, jak mě podporuje z tribuny je pocit, kterého si budu navždy vážit," uvedl. Poděkoval také svým milujícím rodičům, své sestře a všem svým bývalým trenérům a v neposlední řadě švýcarskému tenisovému svazu.

Nezapomněl zmínit i své soupeře. „Měl jsem štěstí, že jsem odehrál tolik epických zápasů, na které nikdy nezapomenu. Bojovali jsme spravedlivě, s vášní, intenzitou a vždy jsem se snažil respektovat historii hry. Cítím nesmírnou vděčnost. Navzájem jsme se tlačili a společně jsme posunuli tenis na novou úroveň," napsal dvacetinásobný grandslamový šampion.

Fanoušci byli pro něj vždy na prvním místě a podporovali ho i ve chvílích, kdy se mu nedařilo. „Ani nevíte, kolik síly a víry jste mi dali," uvedl rodák z Basileje, který odmalička snil o tom, že se stane profesionálním tenistou.

„Moje sny mě vedly k tomu, abych na sobě tvrdě pracoval a začal si věřit. Úspěch mi přinesl sebedůvěru a já byl na nejúžasnější cestě, která skončila dnes," pokračoval. „Miluji tě a nikdy tě neopustím," vzkázal na závěr tenisu.

Vizitka švýcarského tenisty Rogera Federera (41)
Datum a místo narození: 8. srpna 1981, Basilej
Státní příslušnost: Švýcarsko
Výška a váha: 185 cm, 85 kg
Největší úspěchy: vítěz 20 grandslamových turnajů (8x Wimbledon 2003-07, 2009, 2012, 2017, 6x Australian Open 2004, 2006-07, 2010, 2017, 2018, 5x US Open 2004-08, French Open 2009); zlato ve čtyřhře z OH 2008 (s Wawrinkou), stříbro z OH 2012 ve dvouhře; vítěz 103 turnajů na okruhu ATP ve dvouhře a osmi ve čtyřhře; vítěz Davisova poháru 2014
Ocenění: 5x vítěz ceny Laureus pro nejlepšího světového sportovce roku (2005-08, 2018), 7x nejlepší sportovec Švýcarska (2003-04, 2006-07, 2012, 2014, 2017)
Rodina: ženatý, s bývalou profesionální tenistkou slovenského původu Mirkou Vavrinecovou mají dcery Mylu Rose a Charlene Rivu a syny Lea a Lennarta (oboje dvojčata)
Ostatní: všestranný hráč, pro kvalitu úderů a hru bez slabin přezdívaný Pan Dokonalý, mnozí ho považují za nejlepšího tenistu všech dob; s 20 grandslamy je třetí za Srbem Novakem Djokovičem a Španělem Rafaelem Nadalem, kteří byli jeho největšími rivaly; více titulů na okruhu získal pouze Američan Jimmy Connors (109); s tenisem začal jako osmiletý, profesionálem se stal v roce 1998; z premiérového titulu na okruhu ATP se radoval v roce 2001 v Miláně; od února 2004 do srpna 2008 byl suverénní světovou jedničkou, v čele žebříčku ATP vydržel rekordních 237 týdnů bez přerušení; na post světové jedničky se ještě pětkrát vrátil (naposledy v červnu 2018 jako nejstarší tenista v historii), dohromady strávil na trůnu 310 týdnů, což jej řadí na druhé místo za Djokoviče; díky premiérovému triumfu na French Open v roce 2009 Federer jako šestý tenista historie zkompletoval sbírku titulů ze všech čtyř grandslamů; naposledy se na turnajích "velké čtyřky" radoval v roce 2018 v Austrálii, kde získal tehdy rekordní 20. grandslam; o rok později ve Wimbledonu postoupil do 31. grandslamového finále, ale proti Djokovičovi nevyužil dva mečboly a nakonec prohrál v super tie-breaku; v posledních letech víc než tenis řešil zdravotní komplikace, podrobil se několika operacím kolena; na odměnách si vydělal přes 130 milionů dolarů, což jej v historickém žebříčku řadí na třetí místo; angažuje se v řadě charitativních akcí, v roce 2003 založil vlastní nadaci, která podporuje vzdělávání chudých dětí v Africe; v roce 2007 se jako první Švýcar dostal za života na poštovní známku, předloni se objevil také na mincích; hráč přezdívaný Maestro, Fed Express či FedEx má webové stránky rogerfederer.com

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?