Federer - Čilič 6:7, 4:6, 6:3, 7:6, 6:3Federer otočil zápas z 0:2 na sety, ve čtvrtfinále Wimbledonu končí přemožitel Djokoviče

Londýn

O dva sety prohrával ve čtvrtfinále Wimbledonu Roger Federer s Marinem Čiličem. Přesto nakonec oblíbený Švýcar zápas s Chorvatem otočil, zvítězil po sadách 6:7, 4:6, 6:3, 7:6 a 6:3 a postoupil do semifinále. V tom čeká Kanaďan Milos Raonic, který po setech 6:4, 7:5, 5:7 a 6:4 vyřadil přemožitele Novaka Djokoviče Sama Querreyho ze Spojených států. Posledním semifinalistou se stal Brit Andy Murray, který zdolal Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie 7:6, 6:1, 3:6, 4:6 a 6:1.

Roger Federer se raduje z vítězství nad Marinem Čiličem ve čtvrtfinále Wimbledonu.

Federer musel v cestě za svou výhrou čelit třem mečbolům.

Ve věku 34 let a 336 dnů je Federer nejstarším semifinalistou v All England Clubu po 42 letech po Kenu Rosewallovi, tomu v roce 1974 bylo 39 let a 246 dnů. Svou jedenáctou účastí v semifinále Wimbledonu Švýcar vyrovnal rekord Jimmyho Connorse a zaznamenal 307. grandslamovou výhru, čímž překonal Martinu Navrátilovou.

Především ale předvedl famózní obrat. Proti Čiličovi nemohl dva sety najít hru a zdálo se, že dopadne stejně jako předloni v semifinále US Open.

Ve třetím setu za stavu 3:3 prohrával při svém servisu 0:40. Podání si ale udržel, o pauze si vzal suché tričko a zahájil obrat. Vzápětí poprvé připravil o servis Čiliče a třetí set získal. Ve čtvrté sadě se Federer třikrát ocitl na pokraji vyřazení. Mečboly v desáté i dvanácté hře odvrátil a uspěl také v tie-breaku, který po boji získal.

Do rozhodujícího setu už šel evidentně uklidněn a brejkem na 5:3 zápas rozhodl. Utkání vzápětí dopodával a ukončil stylově dvěma esy. Podesáté na grandslamu otočil zápas z 0:2 na 3:2 a mimo jiné tím vyrovnal rekord Borise Beckera.

Federer načerpal sebevědomí

"Marin je skvělý chlap a hrál výborně, ale pořád jsem i za stavu 0:2 doufal, že to není ztracené. Zbylé tři sety jsem výtečně podával, což bylo důležité a dokázal jsem hrát na vyšší úrovni. Přesto jsem jako u vytržení, že jsem to otočil," řekl Federer. "Tohle mi dodá pořádnou porci sebevědomí do dalšího zápasu," doplnil Švýcar, bojující o 18. grandslamový titul.

Jeho příští soupeř Raonic před sezonou na trávě přizval do svého týmu legendárního Američana Johna McEnroea a snaží se hrát i útočný styl servis-volej. Na síti proti Querreymu uspěl v 35 ze 47 náběhů a dal vzpomenout na éru Peta Samprase. "John mi pomohl, abych se tolik neschovával a taky jsem díky němu zlepšil volej," řekl Raonic.

V prvních dvou setech Kanaďan nepovolil soupeři brejkbol, ale v závěru třetí sady přece jen o podání přišel. Přemožitele světové jedničky Srba Novaka Djokoviče z 3. kola Querreyho nakonec zdolal za dvě a půl hodiny i díky 13 esům.

"Dva a půl setu to bylo skvělé a jsem rád, že jsem se ve čtvrtém setu dokázal srovnat a zase hrát dobře," usmíval se Raonic cestou z kurtu.

Pětadvacetiletý Kanaďan se poprvé dostal v Londýně do semifinále předloni, kdy prohrál ve třech setech s Federerem. "Doufám, že to tentokrát bude lepší, ale půjdu tam nadšeně i s pokorou," řekl Raonic, který nastoupí ke svému třetímu grandslamovému semifinále. Stejně daleko došel letos v Austrálii, ale na finále zatím čeká.