Šwiateková smetla Pegulaovou a ovládla Turnaj mistryň. Bude opět světovou jedničkou

V jednoznačnou partii proměnila tenistka Iga Šwiateková finále Turnaje mistryň, který vyhrála poprvé v kariéře. Díky tomu zakončí podruhé za sebou rok jako světová jednička. Dvaadvacetiletá Polka si prestižní trofej, prémii téměř 3,1 milionu dolarů (70,5 milionu korun) i světový trůn zajistila finálovým vítězstvím 6:1, 6:0 nad Američankou Jessicou Pegulaovou. Celkově Šwiateková získala v Cancúnu již šestý titul v této sezoně.

Iga Šwiateková s trofejí pro vítězku Turnaje mistryň

Finálovému zápasu mezi dvěma hráčkami, které bez ztráty setu zvládly všechny čtyři předchozí zápasy ve skupině i v semifinále, rodačka z Varšavy jasně dominovala. Ve čtvrtém gamu připravila poprvé Pegulaovou o servis, od té doby nedala soupeřce šanci a zápas zakončila za pouhou hodinu.

V čele světového žebříčku Šwiateková vystřídala po dvou měsících Arynu Sabalenkovou z Běloruska, s níž si poradila v odloženém nedělním semifinále. Ve skupině zdolala ve dvou setech i českou debutantku Markétu Vondroušovou.

V devátém vzájemném duelu uspěla Šwiateková pošesté. Závěrečnou akci sezony v Mexiku pro osm nejlepších singlistek i deblových párů ovládla jako druhá Polka v historii po Agnieszce Radwaňské, jež Turnaji mistryň kralovala v roce 2015. Zároveň je nejmladší vítězkou finále sezony od roku 2011, kdy triumfovala ve 21 letech Petra Kvitová.

Siegemundová se Zvonarevovou ovládly čtyřhru

Laura Siegemundová vyhrála jako první německá tenistka Turnaj mistryň ve čtyřhře, v Cancúnu triumfovala po boku Rusky Věry Zvonarevové. Šestý nasazený pár porazil v dnešním finále v Mexiku 6:4, 6:4 turnajové osmičky Nicole Melicharovou-Martinezovou z USA a Ellen Perezovou z Austrálie.

Laura Siegemundová (vlevo) a Věra Zvonarevová se radují s triumfu ve čtyřhře na Turnaji mistryň.

Pětatřicetiletá Siegemundová s o čtyři roky starší Zvonarevovou, jež ve skupině porazily i Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou, završily sezonu ziskem čtvrtého letošního společného titulu. Všechny čtyři tenistky hrály finále Turnaje mistryň poprvé.

Zároveň v něm prvně od roku 2015 chyběla zástupkyně českého tenisu. Melicharová je sice rodačkou z Brna, reprezentuje však Spojené státy, kde vyrostla.

Siegemundová dosáhla na vítěznou trofej pro deblovou šampionku jako první Němka v padesátileté historii turnaje. V 80. letech byla pětkrát ve finále Claudia Kohdeová-Kilschová, z toho čtyřikrát po boku Heleny Sukové, ale vítězné trofeje se nedočkala.

okr maz

Tenisový Turnaj mistryň v Cancúnu (tvrdý povrch, dotace 9 mil. dolarů):
Dvouhra - finále:
Šwiateková (2-Pol.) - Pegulaová (5-USA) 6:1, 6:0
Čtyřhra
Siegemudová, Zvonarevová (6-Něm./Rus.) - Melicharová-Martinezová, Perezová (8-USA/Austr.) 6:4, 6:4.