Kalinská - Šwiateková 6:4, 6:4Šwiatekovou vyřadila v Dubaji kvalifikantka, Siniaková je ve finále čtyřhry

Tenisová jednička Polka Iga Šwiateková podlehla v semifinále turnaje v Dubaji 40. hráčce světového žebříčku Rusce Anně Kalinské dvakrát 4:6. Kalinskou, která postoupila do soutěže kategorie WTA 1000 z kvalifikace, čeká první finále v kariéře. Její soupeřkou bude v sobotu Italka Jasmine Paoliniová. O titul ve čtyřhře si zahraje Kateřina Siniaková, jež postoupila do prvního finále se Storm Hunterovou po loňském rozchodu s Barborou Krejčíkovou.

Polka Iga Šwiateková a její gesto po nepovedeném úderu během semifinále v Dubaji.

Siniaková s Australankou Hunterovou porazily v semifinále 6:4, 6:4  sehraný kanadsko-novozélandský pár Gabriela Dabrowská, Erin Routliffeová. Siniaková je ve 40. deblovém finále kariéry a prvním od loňského září, kdy po boku Krejčíkové získala v San Diegu svůj 23.  titul. S Hunterovou už v roce 2022 vyhrála turnaj v Berlíně.

Šwiateková utrpěla druhou porážku v sezoně a za posledních 26 zápasů. Nečekanou přemožitelku našla i na Australian Open, kde ji ve třetím kole vyřadila Linda Nosková. Pak vyhrála turnaj v Dauhá a nyní usilovala o další finálovou účast v Dubaji. Loni tu prohrála ve finále s Barborou Krejčíkovou.

V semifinále však nestačila na Kalinskou, která byla ve čtvrtfinále Australian Open, ale minulý týden v Dauhá vypadla hned v prvním kole s Karolínou Plíškovou. V Dubaji vyhrála už sedm zápasů. Na turnaji WTA 1000 prošla z kvalifikace do finále jako druhá hráčka v historii po Francouzce Caroline Garciaovou, které se to povedlo předloni v Cincinnati, kde v souboji o titul porazila Petru Kvitovou.

Pětadvacetiletá Ruska má zatím na kontě tři deblové triumfy. Díky postupu do finále si v žebříčku polepší minimálně na 24. místo a bude na svém novém maximu.

Paoliniová porazila v semifinálovém souboji dvou nenasazených hráček 6:2, 7:6 Rumunku Soranu Cirsteaovou a zahraje si největší finále kariéry. Osmadvacetiletá Italka postoupila do pátého finále na profesionálním okruhu, ale dosud nejcennějšího.

Proti Cirsteaové, jež ve čtvrtek vyřadila Markétu Vondroušovou, ačkoli prohrávala 2:6, 1:5, odvrátila v druhé sadě šest setbolů. „Na konci jsem vám předvedla trochu dramatu,“ řekla divákům Paoliniová po zápase.

Díky dnešnímu vítězství se aktuálně nejlepší italská tenistka posune poprvé do elitní dvacítky žebříčku. Svůj dosud jediný titul získala v roce 2021 v Portoroži.

Tenisový turnaj žen v Dubaji (tvrdý povrch, dotace 3,211.715 dolarů):
Dvouhra - semifinále:
Kalinská (Rus.) - Šwiateková (1-Pol.) 6:4, 6:4
Paoliniová (It.) - Cirsteaová (Rum.) 6:2, 7:6 (8:6)
Čtyřhra - semifinále:
Hunterová, SINIAKOVÁ (4-Austr./ČR) - Dabrowská, Routliffeová (2-Kan./N. Zél.) 6:4, 6:4.