Šampión všech šampiónů, rekordman Djokovič slaví sedmý titul z Turnaje mistrů

Srbský tenista Novak Djokovič získal rekordní sedmý titul na Turnaji mistrů. První hráč světového žebříčku ve finále porazil Itala Jannika Sinnera 6:3, 6:3 a obhájil v Turíně loňský úspěch. Dosud se s šesti primáty dělil o první místo v historických tabulkách se Švýcarem Rogerem Federerem.

Novak Djokovič zahrává return na Itala Jannika Sinnera během jejich finálového zápasu na Turnaji mistrů v Turíně.

Šestatřicetiletý majitel rekordních 24 grandslamových titulů zvládl finále suverénně. O 14 let mladšímu Sinnerovi, který jako jediný hráč dosud procházel turnajem bez zaváhání, oplatil porážku ze základní skupiny. Úvodní set získal hladce za 38 minut, ve druhé sadě se ale hra vyrovnala.

Djokovič, jenž ze základní skupiny postoupil až díky tomu, že Sinner zdolal v závěrečném utkání Dána Holgera Runeho, sice šel hned v úvodu druhého setu po brejku do vedení, pak se ale dostal do šancí i italský mladík. V šesté hře si vypracoval dva brejkboly, ani jeden ale neproměnil. Vzápětí ve více než čtvrthodinovém gamu uhájil svůj servis a dál držel naději, koncovku ale nezvládl. Po jeho dvojchybě využil Djokovič po hodině a 43 minutách hned první mečbol.

„Tohle je naprosto mimořádné,“ řekl Djokovič, k němuž se na kurtu připojili i jeho děti Stefan a Tara. „Byla to bezpochyby jedna z nejlepších sezon, jaké jsem zažil, a korunoval jsem ji proti domácímu hrdinovi Jannikovi, který hrál fenomenálně,“ složil poklonu soupeři, který postoupil do finále Turnaje mistrů jako první Ital v historii. „Přitom, jak tu Carlos (Alcaraz) a Jannik hráli, jsem musel zapnout na nejvyšší výkon,“ dodal.

Finálovou výhrou v Turíně tak korunoval vydařenou sezonu, v níž mimo jiné rozšířil svou grandslamovou sbírku úspěchů o tři tituly z Melbourne, Paříže a New Yorku. Jen ve Wimbledonu nestačil ve strhujícím pětisetovém finále na další z nastupujících hvězd Carlose Alcaraze.

Ve čtyřhře se šestí nasazení Ram a Salisbury do deblového finále v turínské hale Pala Alpitour probojovali potřetí v řadě. Dnešní duel o titul měli od počátku pod kontrolou a soupeřům nabídli jediný brejkbol hned v úvodním gamu, který ale odvrátili. Sami naopak v obou setech jednou uspěli při Granollersově podání a po 69 minutách proměnili první mečbol.

Za triumf na Turnaji mistrů inkasují Ram a Salisbury, kteří letos získali na US Open třetí titul v řadě, jako neporažení šampioni prémii 943.650 dolarů.