Hlavní obsah

Skandální chování na Davis Cupu: Končíš, hvězdo! Rozjetou americkou superstar poslal sudí do šaten

15. 9. 2023 9:13

Všechno hrálo pro ně. Tenisté Spojených států ovládli na finálovém turnaji Davisova poháru úvodní mač proti Chorvatsku, a i ve druhém měla dvojice Tommy Paul, Frances Tiafoe své nizozemské soupeře ve dvouhrách zdolat. Měla… Triumf však nakonec slavili borci ze země tulipánů, hlavní hvězda Frances Tiafoe ze Spojených států navíc svůj duel ukončil způsobem, na který zrovna hrdý být nemůže.

Foto: Profimedia.cz

Frances Tiafoe v diskusi s hlavním rozhodčím.

Článek

Do úvodního duelu skupiny D ve Splitu nastoupila světová třináctka Tommy Paul s jasným cílem potvrdit proti o 55 míst hůře postavenému soupeři Botici Van de Zandschulpovi roli favorita. Že však bitvy v týmové soutěži favorita nemají, potvrdilo konečné vítězství Nizozemce 7:6, 6:2.

O vyrovnání se tak měl postarat jedenáctý hráč planety Frances Tiafoe proti Tallonovi Griekspoorovi. Ale ani sedmadvacetiletý Holanďan neměl pro papírové předpoklady žádné pochopení a začal je také s chutí trhat na cucky, když první set ovládl 6:3. Druhý patřil po dramatickém tiebreaku Američanovi, o všem tak rozhodl třetí set.

I ten dospěl do zkrácené hry, ve které si mnohem lépe počínal Griekspoor, a šel do vedení 5:2, navíc se servisem v zádech. Podání letící na „téčko“, které potomek rodičů ze Sierra Leone poslal jen do sítě, však těsně předtím přerušilo zvolání čárového rozhodčího, který ho označil za aut.

Na to nizozemský tenista reagoval vyžádáním Jestřábího oka, které potvrdilo, že míček dopadl do vymezeného území. Šokovaný Tiafoe však následně zjistil, že místo opakování výměny hlavní rozhodčí přiznal bod soupeři, který tak šel do vedení 6:2 a měl čtyři mečboly.

Už tak dost frustrovaný favorit se tak pustil do ostré slovní přestřelky s umpirovým rozhodčím, následně si nechal předvolat i supervisora utkání, všechno marně.

A to „nejlepší“ pro Američana přišlo vzápětí. Když několika přesnými údery odepsal svůj tenisový nástroj, dostal od hlavního rozhodčího napomenutí. Protože se však jednalo v zápase už o druhé, následovala ztráta bodu a tím pádem konec utkání.

„Nechápu to. Den předtím se stal úplně stejný moment a bod se prostě opakoval. Byl to hrozně nešťastný závěr zápasu. Byla tam spousta emocí. Vím, že jsem se měl chovat lépe, ale bojuju za svou zemi, vždy chci vyhrát,“ říkal po zápase už uklidněný Tiafoe.

Zapomenuté varování

Semifinalista loňského US Open se tak vyjádřil i k trestnému bodu, kvůli kterému se nemohl ani pokusit smazat čtyři soupeřovy mečboly.

„Když jsem zlomil raketu, zapomněl jsem, že už jsem předtím dostal jedno varování. A tohle byl konec, dal jsem tomu všechno, ale nevyšlo to. Je pro mě těžké hrát tady v Chorvatsku,“ zmínil Tiafoe boje ve Splitu, kde se skupina D odehrává.

Porážku Američanů zmírnili v závěrečné čtyřhře aspoň Krajicek s Ramem, kteří si ve třech setech poradili s dvojicí Koolhof, Middelkoop.

Američané jsou ve skupině na druhém postupovém místě, mají však o zápas více než Finsko a Chorvatsko. Právě severská země bude jejich posledním soupeřem. Nizozemsko je po dvou duelech zatím stoprocentní, když si kromě Spojených států na úvod poradilo s Finskem.

Měla se podle vás výměna opakovat?
Ano
28,3 %
Ne
71,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 8043 čtenářů.

Reklama

Související témata: