Hlavní obsah

České dvojskify se dodatečně kvalifikovaly na olympijské hry v Tokiu

16. 5. 2021 12:39

Posádky českých dvojskifů Jan Cincibuch, Jakub Podrazil a Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem, kteří závodí v kategorii lehkých vah, se dodatečně kvalifikovaly na olympijské hry. V Lucernu vybojovaly ve finálových jízdách druhá místa, poslední postupová. V Tokiu tak budou startovat čtyři české veslařské posádky, již na mistrovství světa v roce 2019 totiž vybojovali účastnická místa skifař Ondřej Synek a dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová.

Foto: Ivana Roháčková

Dvojice Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek - dvojskif kategorie lehkých vah

Článek

Vraštil se Šimánkem patřili mezi hlavní aspiranty na postup, o který však museli bojovat do posledních metrů finále. Rozjížďku a semifinále veslaři pražské Dukly vyhráli, ve finále byli ale po startu až pátí. Postupně se ale posouvali vpřed a ve finiši se i díky tomu, že na postupové pozici jedoucí Číňané odpadli, dojeli druzí za kanadskou dvojicí Patrick Keane, Maxwell Lattimer.

"Byl to těžký závod. Více než polovinu závodu jsme s Číňany prohrávali, ale věřili jsme, že budou v závěru vyčerpaní a my to v posledních 150 metrech zvládneme," uvedl Šimánek pro web Mezinárodní veslařské federace.

"Neskutečné. Ani nevím, co říct. Tahali jsme dnes za kratší konec a už ani nevěřili, že můžeme čínskou a kanadskou posádku dojet. Ale nevzdávali jsme to. A museli jsme předvést asi nejdelší finiš, co jsme kdy jeli. To načasování muselo být pro diváky infarktové," uvedl Vraštil pro ČTK. "Máme obrovskou radost a jsme hrozně dojatí. Jirka to moc chtěl a jsem hrozně rád, že zrovna s ním můžu tuhle radost sdílet," dodal.

Cincibuch s Podrazilem spolu začali trénovat teprve před měsícem poté, co zkrachoval společný projekt Podrazila se Synkem. Právě tato dvojice se chtěla v Lucernu pokusit společně kvalifikovat na dvojskifu, ale po nevydařeném mistrovství Evropy se Synek rozhodl vrátit na skif.

"Poslední rok a půl byl jako na horské dráze a dopadlo to úplně jinak, než by člověk na začátku roku řekl," uvedl Podrazil pro ČTK. "Vzhledem k tomu, jak jsme to rychle dali před čtyřmi týdny dohromady po tom našem 'slavném' ME, je to super výsledek," podotkl.

Nově složená posádka se před dvěma týdny představila na Světovém poháru v Záhřebu, kde skončila pátá. V Lucernu se Cincibuchovi s Podrazilem dařilo od začátku, v pátek vyhráli rozjížďku, dnes dopoledne ovládli semifinále a následně uspěli i ve finále. Až do poloviny trati vedli, poté je sice předjela ruská dvojice Ilja Kondratěv, Andrej Potapkin, ale druhé místo bezpečně udrželi. Na třetí Australany Campbella a Davida Wattse měli více než sekundový náskok.

"Začali jsme dobře, byli jsme první, ale Rusové na nás pak tvrdě zatlačili a my jsme se snažili s nimi udržet krok. Jsme šťastní, že se nám podařilo udržet druhé místo a kvalifikovat na olympiádu," řekl Podrazil, kterého čeká třetí olympijský start. Pro Cincibucha to bude premiéra. "Všechno se odehrálo strašně rychle, mezi semifinále a finále jsme měli jen dvě hodiny, což se moc často nestává, tak jsme tomu museli všechno uzpůsobit. A vyšlo to," radoval se Podrazil.

Na jezeře Rotsee dnes ve finále o letenky do Tokia neúspěšně bojovaly další tři české posádky. Dvojka bez kormidelnice Pavlína Flamíková, Anna Šantrůčková byla stejně jako párová čtyřka ve složení Filip Zima, Jan Potůček, Tomáš Šišma, Jan Fleissner pátá. Anna Žabová, Markéta Nedělová, Marie Jurková a Nikola Kropáčková dojely na párové čtyřce šesté.

Reklama

Související témata: