Prskavec získal na mistrovství světa v Londýně stříbro. Obhájce Přindiš vypadl

Vodní slalomář Jiří Prskavec získal na mistrovství světa potřetí v kariéře stříbro na kajaku. Dvojnásobného světového šampiona porazil v Londýně jen domácí favorit Joseph Clarke. Olympijský vítěz z Ria de Janeiro vyhrál o 1,94 sekundy a vybojoval první medaili ze světového šampionátu.

Jiří Prskavec se svým kajakářským stříbrem v Lee Valley.

Londýn (od našeho zpravodaje) ‑ Třetím místem překvapil Maročan Mathis Súdí. Rodák z Francie odsunul ze stupňů vítězů o dvě setiny sekundy Švýcara Martina Dougouda a postaral se o historický úspěch pro africký kontinent.

Třicetiletý Prskavec si druhou příčkou navíc zajistil účast na olympijských hrách v Paříži, kde bude příští rok obhajovat zlato z Tokia. Na kanálu v Lee Valley získal druhou medaili po úterním triumfu v soutěži hlídek s Jakubem Krejčím a Vítem Přindišem. Ze světových šampionátů má už 11 cenných kovů.

Jeho kolegové v individuální kategorii neuspěli v semifinále. Obhájce titulu Přindiš skončil na 24. místě. Debutant Krejčí po prvenství v kvalifikaci obsadil 17. příčku.

Závod kajakářek ovládla australská hvězda Jessica Foxová. Navzdory doteku hned na první brance získala čtvrtý titul v této kategorii a společně s úspěchy na kánoi celkově desátý individuální. Finále v Londýně vyhrála s více než sekundovým náskokem před Slovenkou Eliškou Mintálovou, která inkasovala rovněž dvě trestné sekundy. Foxová ziskem čtvrtého titulu na kajaku vyrovnala rekordní bilanci bývalé československé reprezentantky Ludmily Polesné Veberové z 60. let minulého století.

Foxová od začátku vedla. Její náskok se sice z úvodních 2,65 sekundy postupně ztenčoval, ale 1,13 sekundy jí zbylo. Po bronzu na kánoi a zlatu z kajakářských hlídek má z tohoto šampionátu třetí medaili a celkově na MS dvaadvacátou v kariéře. Mintálová světovým stříbrem navázala na loňský dělený evropský titul. Bronz získala Polka Klaudia Zwoliňská, která jela jako jediná z medailistek čistě, ale byla pomalejší.

Kajakářka Antonie Galušková v semifinále mistrovství světa.

České kajakářky ve finále nestartovaly. Tereza Fišerová vypadla v kvalifikaci a pro Antonii Galuškovou a Amálii Hilgertovou bylo konečnou semifinále. Dvacátá Galušková alespoň získala pro Česko místo na olympijských hrách v Paříži.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně:
K1:
Muži:
1. Clarke (Brit.) 91,32 (0 trest. sekund)
1. J. Foxová (Austr.) 103,60 (2)
2. Mintálová (SR) -1,13 (2)