Bauer v premiéře desátý, Björgenová vyhrála i třetí závod nové sezóny SP v běhu na lyžích

KUUSAMO

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil při premiérovém letošním startu v závodě Světového poháru na 10 km volnou technikou v Kuusamu desáté místo. Dařilo se i dalším českým reprezentantům: Martin Jakš doběhl na 15. a Jiří Magál na 20. příčce. Se suverénním náskokem 24 vteřin vyhrál Nor Petter Northug. Druhý skončil Ital Roland Clara, třetí příčku obsadil Francouz Maurice Manificat. Závod žen na 5 km volnou technikou vyhrála Norka Marit Björgenovás velkým náskokem téměř dvanácti sekund.

Norka Marit Björgenová.

Devátý muž loňského pořadí Bauer na Northuga ztratil 41,5 vteřiny. Jakš byl ještě o šest sekund pomalejší, Magál už za norským dvojnásobným olympijským šampionem zaostal o více než minutu. Čtvrtý Čech na startu Ondřej Horyna obsadil 62. pozici.

"S umístěním jsem hodně spokojený. Po nemoci jsem nemohl trénovat až do konce naplno, takže je to slušný start. Jsem příjemně překvapený," uvedl  Bauer, jenž kvůli nachlazení vynechal úvod SP v Sjusjönu.

Jednatřicetiletá Björgenová třetím vítězstvím za sebou zopakovala loňský suverénní vstup do seriálu, kdy také vyhrála tři úvodní závody.

Norskou favoritku stejně jako před týdnem ve Sjusjönu a v pátek ve sprintu v Kuusamu doprovodily na stupně vítězů Švédka Charlotte Kallaová a krajanka Vibeke Skofterudová.

Trojnásobná olympijská šampiónka z Vancouveru Björgenová si upevnila průběžné vedení v třídílné minitour, která v Kuusamu vyvrcholí v neděli závody klasickou technikou s handicapovým startem. Ženy poběží 10 km.

Kvůli silnému větru byl zrušen závod družstev, kterým měla odstartovat sezona Světového poháru skokanů na lyžích. V neděli je v plánu závod jednotlivců.

Nejlepším českým reprezentantem v severské kombinaci byl Aleš Vodseďálek, který 23. místem vyrovnal své maximum v kariéře. Vyhrál Němec Timo Edelmann.

Dopolední skokanská část závodu ve Finsku byla kvůli silnému větru zrušena. Závodníci tak vyrazili na desetikilometrovou trať v odstupech podle výsledků pátečních skoků, které absolvovali před soutěžním kolem.

Světový pohár v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):
Muži - 10 km volnou technikou:
1. Northug (Nor.) 21:49,1, 2. Clara (It.) -23,8, 3. Manificat (Fr.) -30,1, 4. Cologna (Švýc.) -31,7, 5. Jespersen (Nor.) -33,0, 6. Hellner -35,6, 7. Olsson (oba Švéd.) -36,0, 8. Hofer (It.) -37,7, 9. Fischer (Švýc.) -39,4, 10. Bauer -41,5, ...15. Jakš -47,5, 20. Magál -1:01,5, 62. Horyna (všichni ČR) -1:50,5.
Ženy - 5 km volnou technikou:
1. Björgenová (Nor.) 11:45,3, 2. Kallaová (Švéd.) -11,6, 3. Skofterudová -12,9, 4. Johaugová (obě Nor.) -13,9, 4. Kowalczyková (Pol.) -21,5, 6. Jacobsenová (Nor.) -27,1, 7. Sarasojaová-Liljaová (Fin.) -28,6, 8. Kristoffersenová -29,6, 9. Störmerová Steiraová (Nor.) -31,6, 10. Haagová (Švéd.) -33,0.
Průběžné pořadí miniturné (po 2 ze 3 závodů): 1. Björgenová 13:36,5, 2. Skofterudová -17,4, 3. Kallaová -20,1.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 38 závodů): 1. Björgenová 200 b., 2. Kallaová 172, 3. Skofterudová 146, 4. Johaugová 106, 5. Randallová (USA) 94, 6. Kowalczyková 83.
Severská kombinace:
1. Edelmann (Něm.) 27:37,3, 2. Ryynänen (Fin.) -8,0, 3. Watabe (Jap.) -12,2, 4. Pittin (It.) -24,7, 5. Klemetsen -26,3, 6. Krog (oba Nor.) -33,5, 7. Stecher (Rak.) -43,5, 8. Braud -50,7, 9. Lamy Chapuis -1:03,2, 10. Lahuerte (všichni Fr.) -1:22,5, ...23. Vodseďálek -2:47,6, 27. Slavík -3:05,1, 41. Churavý (všichni ČR) -4:16,5.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 23 závodů): 1. Edelmann 160 b., 2. Krog 140, 3. Watabe 140, 4. Ryynänen 125, 5. Stecher 86, 6. Pittin 74, ...26. Vodseďálek 13, 31. Slavík 7.