Chanavat a Svahnová vyhráli sprinty Tour de Ski v Davosu, Janatová byla sedmnáctá

Francouz Lucas Chanavat a Švédka Linn Svahnová vyhráli sprinty v Davosu ve čtvrté etapě Tour de Ski. Oba navázali v rychlostní disciplíně na triumfy z úvodního dílu v italském Toblachu. Česká běžkyně na lyžích Kateřina Janatová vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 17. místo. Adam Fellner se do vyřazovacích soubojů nekvalifikoval a skončil osmapadesátý.

Kateřina Janatová na ilustračním snímku.

„Na Tour se cítím závod od závodu lépe, akorát mi tam pořád něco chybí, aby to byl ten top výsledek,“ řekla na svazovém webu Janatová. „Pořád je to za mě průměr. Jezdím stabilně okolo 20. místa, ale jednoduše nedokážu ze svého těla vymáčknout víc. Může to být i tím, že možná chybí trénink,“ doplnila.

Devětadvacetiletý Chanavat zdolal ve finále o 25 setin sekundy Švéda Edvina Angera, třetí skončil Ital Federico Pellegrino. Svahnová v rozhodující jízdě porazila o více než vteřinu Norku Kristine Stavaas Skistadovou. Třetí byla vedoucí žena Světového poháru Američanka Jessie Digginsová, která zůstává v čele Tour de Ski.

Mužský lídr Nor Harald Östberg Amundsen skončil již ve čtvrtfinále, kdy upadl po nezaviněném kontaktu s lyžemi Švýcara Antonina Savaryho. Nakonec byl klasifikován na 26. místě.

Šestadvacetiletá Janatová se kvalifikovala na trati 1,4 kilometru šestnáctým nejrychlejším časem. V prvním čtvrtfinále byla čtvrtá za Švédkou Emmou Ribomovou, Norkou Skistadovou a vítězkou kvalifikace Švédkou Jonnou Sundlingovou. Na Ribomovou ztratila jilemnická rodačka 1,79 vteřiny.

„Lepší než 17. místo bych asi nevykouzlila. Asi bych potřebovala trochu víc štěstí, abych se tam dostala, ale prostě mi trochu chybí trénink,“ dodala Janatová.

Tour de Ski bude pokračovat v Davosu ve čtvrtek, kdy jsou na programu stíhací závody klasickou technikou na 20 kilometrů. Ženy poběží od 10:45, muži začnou ve 13:00.