Desítku v Lahti vyhrála stejně jako na OH Johaugová, Janatová nebodovala

Klasickou desítku na Světovém poháru v Lahti vyhrála stejně jako před dvěma týdny na olympijských hrách v Pekingu norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová. Jedenáctá žena ze sobotního sprintu Kateřina Janatová na 42. místě tentokrát nebodovala. Finský běžec na lyžích Iivo Niskanen zopakoval vítězství na klasické patnáctce z OH. Michal Novák obsadil 15. místo.

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová.

Třicetiletý Niskanen dva týdny po triumfu na klasické patnáctce v Pekingu vyhrál v domácím prostředí poosmé závod Světového poháru a poosmé na této své parádní trati. Finský běžec porazil o 17,6 sekundy vedoucího muže SP Johannese Hösflota Klaeba, na něhož přitom ještě 3,5 km před cílem mírně ztrácel.

Třetí skončil Švéd William Poromaa před dvojicí Rusů Alexejem Červotkinem a trojnásobným šampionem z Pekingu Alexandrem Bolšunovem. Vítěz sobotního sprintu Klaebo má v čele SP na druhého Bolšunova náskok už 497 bodů.

Novák dojel patnáctý s odstupem 1:21,9 minuty a na klasické patnáctce si připsal nejlepší výsledek v kariéře. Na úvod sezony v listopadu v Ruce byl na této distanci šestnáctý.

Třiatřicetiletá Johaugová svedla v závodě s intervalovým startem těsný souboj na dálku s Ruskou Nataljí Něprjajevovou, kterou nakonec porazila těsně o 1,2 sekundy. Zaznamenala tak už celkově 98. vítězství v seriálu, z toho osmdesáté individuální.

Něprjajevová i díky druhému místu zvýšila své vedení v SP před Američankou Jessie Digginsovou na 278 bodů. Třetí skončila stejně jako v Pekingu Krista Pärmäkoskiová z Finska.

Jediná Češka v závodě Janatová byla na začátku páté desítky na většině mezičasů. "Výsledkově to bohužel nedopadlo příliš dobře. Nedokázala jsem se dostat do vyššího tempa, i když se mi klasika letos jezdí dobře. Měla jsem výborné lyže, které skvěle stoupaly. A také fanoušci vytvořili úžasnou atmosféru. Závody s nimi jsou úplně o něčem jiném," uvedla v tiskové zprávě svazu Janatová.