Grenierová vyhrála obří slalom Kranjské Goře, Shiffrinová skončila šestá

Kanaďanka Valerie Grenierová vybojovala v obřím slalomu v Kranjské Goře první vítězství kariéry ve Světovém poháru. Šestadvacetiletá lyžařka vedla senzačně už po prvním kole a ve finále výhru uhájila. Američance Mikaele Shiffrinové ve Slovinsku útok na rekordní 82. triumf v seriálu nevyšel a musela se spokojit s děleným šestým místem.

Kanadská lyžařka Valerie Grenierová slaví svůj triumf.

Grenierová měla po úvodní jízdě minimální náskok čtyř setin sekundy před švýcarskou mistryní světa Larou Gutovou-Behramiovou, té se ale druhé kolo stejně jako v polovině závodu třetí Federice Brignoneové nevydařilo. Kanaďance naopak podmínky ve Slovinsku sedly a nejrychlejší čas předvedla i ve finále.

Ve Světovém poháru vyhrála obří slalom jako první Kanaďanka od roku 1974, kdy v seriálu naposledy uspěla Kathy Kreinerová, olympijská vítězka v této disciplíně z Innsbrucku 1976. Grenierová se úspěchu dočkala až při 90. startu v SP v kariéře. Dosud byla jejím maximem čtvrtá místa z obřího slalomu z loňského roku a ze super-G z roku 2019.

Nadějnou kariéru Grenierové, jež na juniorských šampionátech získala v letech 2015 a 2016 zlato, stříbro a bronz, přibrzdila v roce 2019 komplikovaná zlomenina lýtkové a holenní kosti pravé nohy. "Měla jsem to zlomené na čtyřech místech a trvalo hodně dlouho, než se to zahojilo. Od toho zranění se víc soustředím na obří slalom a dneska jsem měla pocit, že se to všechno sešlo a konečně zase předvádím to nejlepší, co umím," radovala se Grenierová.

Na stupně vítězů se ve druhém kole posunuly Italka Marta Bassinová a Petra Vlhová. Vedoucí žena hodnocení disciplíny Bassinová za Kanaďankou zaostala o 37 setin, slovenská lyžařka ztratila o tři setiny víc.

Vítězná série Shiffrinové končí

Pro Shiffrinovou skončila ve Slovinsku po pěti závodech vítězná série a s 81 triumfy dál o jednu výhru zaostává za ženským maximem krajanky Lindsey Vonnové. Absolutním rekordmanem je Švéd Ingemar Stenmark (86). Po první jízdě figurovala hvězdná Američanka na pátém místě, ve druhé ale zajela až 18. čas a o jednu příčku klesla.

Promarněnou příležitostí na rekordní zápis se ale Shiffrinová netrápila. "Nevadí mi o tom mluvit. Je to tak, jak to je. Každý mi bude říkat, že mám šanci vyhrát 82. závod a vyrovnat rekord při každém závodu, dokud to nedokážu, pokud toho vůbec dosáhnu," řekla vítězka už sedmi závodů v sezoně.

"Takže je to vlastně jedno. Vždycky do toho jdu s tím, že chci předvést co nejlepší výkon. A dneska to lépe nešlo. Zítra ale můžu ještě něco zlepšit," dodala s výhledem na nedělní druhý obří slalom.

Česká reprezentantka Adriana Jelínková, která startovala jako šedesátá, byla v prvním kole pomalejší o 3,60 sekundy než Kanaďanka. V konečném pořadí se zařadila na 51. místo.

SP v sjezdovém lyžování v Kranjské Goře (Slovinsko)