Gutová-Behramiová získala počtvrté v kariéře křišťálový glóbus za super-G

Švýcarská sjezdařka Lara Gutová-Behramiová získala počtvrté v kariéře malý křišťálový glóbus za superobří slalom. Prvenství v hodnocení disciplíny si zajistila dnešním vítězstvím ve finále seriálu v Soldeu, díky němuž sesadila z čela pořadí Italku Elenu Curtoniovou. Mužský závod vyhrál švýcarský suverén Marco Odermatt, který si připsal už šestý triumf v disciplíně v této sezoně. V osmi závodech ani jednou nechyběl na stupních vítězů.

Švýcarská sjezdařka Lara Gutová-Behramiová získala počtvrté v kariéře malý křišťálový glóbus za superobří slalom

Jednatřicetiletá Gutová-Behramiová obsadila v této sezoně v super-G dvě první a dvě třetí místa. Celkové pořadí SP v disciplíně ovládla již v letech 2014, 2016 a 2021, má v ní i olympijské zlato z Pekingu či titul mistryně světa z roku 2021.

"Je to den plný emocí. Výhra, glóbus, Nicole. Jak stárnu, jsem stále častěji dojatá. Každou chvíli brečím, ale někdy je to pěkný pocit," uvedla na webu Mezinárodní lyžařské federace Gutová-Behramiová, kde zmínila i loučící se Němku Schmidhoferovou. "Konečně jsem lyžovala tak, jak bych si představovala. Cítila jsem se svobodná a rychlá. Je skvělé tahle zakončit sezonu," dodala.

V seriálu si Gutová-Behramiová připsala 37. výhru, z toho 19 jich slavila právě v super-G. V historické tabulce se mezi ženami dotáhla na sedmou Rakušanku Marlies Schildovou. Američanka Mikaela Shiffrinová, jež má na kontě rekordních 87 prvenství, byla dnes čtrnáctá.

Marco Odermatt se raduje z vítězství

Druhá Italka Federica Brignoneová zaostala za vítěznou Švýcarkou o 22 setin, stejnou příčku obsadila v hodnocení disciplíny. Třetí v Andoře i celkově skončila Norka Ragnhild Mowinckelová. Curtoniová dojela až desátá a propadla se na konečné čtvrté místo.

Triumf slaví i Odermatt

Již jistý držitel velkého i malého glóbu Odermatt porazil druhého Rakušana Marca Schwarze o 29 setin. Třetí byl o další více než čtyři desetiny zpět Nor Aleksander Aamodt Kilde, jenž v hodnocení disciplíny zaostal na druhé příčce za Odermattem o více než 200 bodů.

Pětadvacetiletý Odermatt se letos v SP radoval podvanácté, z 26 startů se jen třikrát nevešel mezi trojici nejlepších. Celkem má v seriálu na kontě 23 dílčích prvenství, z toho deset v super-G.

Olympijský vítěz v obřím slalomu korunoval vydařenou sezonu, kterou ozdobil i dvěma zlatými medailemi na mistrovství světa v Courchevelu. V super-G obsadil na šampionátu ve Francii čtvrté místo.