Janatová doběhla na desítce v Les Rousses třináctá

Lyžařka Kateřina Janatová skončila třináctá v závodě na 10 km volnou technikou na Světovém poháru ve francouzském Les Rousses. Pro druhé vítězství v sezoně si doběhla Švédka Ebba Anderssonová. V závodě mužů si připsal první výhru v kariéře Nor Harald Östberg Amundsen, česká jednička Michal Novák obsadil 29. místo.

Kateřina Janatová na archivním snímku.

Anderssonová vyhrála o 13,4 sekundy před domácí Delphine Claudelovou. Třetí byla Američanka Jessie Digginsová.

Pětadvacetiletá Janatová vyrovnala svůj nejlepší výsledek v seriálu v distančním závodě. Třináctá byla začátkem prosince v Lillehammeru a také v lednu 2020 v Novém Městě, vždy na 10 km volnou technikou. V polovině závodu figurovala na mezičase těsně za první desítkou, nakonec zaostala za Anderssonovou o 57,6 sekundy.

Bodovala i Kateřina Razýmová, která obsadila 18. místo. Nedávná česká jednička, která se vrátila mezi elitu po červnovém porodu dcery, byla zhruba o deset sekund pomalejší než Janatová.

Na startu chyběly vedoucí žena Světového poháru Norka Tiril Udnes Wengová i její nejbližší soupeřka Švédka Frida Karlssonová, které se zotavují po nemoci.

Čtyřiadvacetiletý Amundsen dosáhl na druhé stupně vítězů v kariéře, jeho dosavadním maximem bylo třetí místo z loňského března ve Falunu. Bronzový medailista z volné patnáctky na MS 2021 vyhrál o 11,9 sekundy před krajanem Sjurem Röthem, třetí byl Švéd William Poromaa.

Svůj nejhorší výsledek od prosince 2021, kdy byl dvanáctý, zaznamenal hvězdný Nor Johannes Hösflot Klaebo. Lídr SP a vítěz Tour de Ski doběhl osmý s půlminutovou ztrátou na vítěze.

Novák, jenž byl ještě v polovině závodu šestnáctý, za Amundsenem zaostal 1:09,4 minuty. Druhý Čech Adam Fellner doběhl na bodovaném 45. místě.

O víkendu se v Les Rousses, kde se o body do SP závodí poprvé, pojedou klasickou technikou sprint a 20 km s hromadným startem.