Kraft vedl rakouskou dominanci v Trondheimu, Koudelka zakončil sezonu 35. místem

Závod na velkém můstku v Trondheimu ovládli rakouští skokani na lyžích. Zvítězil lídr Světového poháru Stefan Kraft před třemi svými krajany. Roman Koudelka z 35. místa nepostoupil do druhého kola a končí sezonu v elitním seriálu, neboť ve zbývajících závodech na mamutích můstcích ve Vikersundu a Planici startovat nebude.

Roman Koudelka na archivním snímku

Kraft vedl už po prvním kole a díky pokusům 137,5 a 134 metrů porazil o bod Daniela Tschofeniga, jenž usiloval o první výhru v kariéře. Na dalších místech skončili Jan Hörl a Daniel Huber, rakouský triumf pak podtrhl šestou příčkou Michael Hayböck. Mezi Rakušany se dokázal vklínit jen pátý Slovinec Peter Prevc.

Rakouští skokani obsadili první čtyři místa v závodě SP poprvé od Thunder Bay v roce 1980 a potřetí v historii.

Třicetiletý Kraft vyhrál jedenáctý závod v sezoně a výrazně se přiblížil třetímu celkovému triumfu ve Světovém poháru. Čtyři závody před koncem vede před druhým Japoncem Rjojuem Kobajašim o 303 bodů.

Dnešní triumf byl pro Krafta už 42. v kariéře a teoreticky ještě v tomto ročníku může v historické tabulce dostihnout druhého nejúspěšnějšího závodníka historie Mattiho Nykänena z Finska (46). Zároveň si Kraft připsal 116. stupně vítězů v kariéře a vyrovnal absolutní rekord Japonky Sary Takanašiové.

Nejlepší český skokan na lyžích Koudelka v Trondheimu nenavázal na deváté místo z úterního závodu na středním můstku, kterým vyrovnal svůj nejlepší výsledek v ročníku. Čtyřiatřicetiletý Koudelka podle České televize nebyl zdravotně v pořádku a na zrekonstruovaném můstku v Trondheimu, na němž dosud nikdy neskákal, vynechal oba dnešní tréninky. V závodě zaznamenal 117 metrů a zůstal pátý pod čarou postupu do druhého kola.

V závodu žen stejně jako v úterý bodovala z českých reprezentantek jen Karolína Indráčková, jež obsadila 29. místo. Vyhrála vedoucí žena Světového poháru Nika Prevcová ze Slovinska.