Krüger vyhrál volnou patnáctku i v Davosu, Češi při Novákově absenci nebodovali

Davos

Norský běžec na lyžích Simen Hegstad Krüger suverénně vyhrál závod na 15 km volnou technikou na Světovém poháru v Davosu a navázal na týden starý triumf ve stejné disciplíně v Lillehammeru. Na startu nebyla česká jednička Michal Novák. Čtrnáctý muž ze sobotního sprintu byl před týdnem v Norsku na volné patnáctce pátý, ale závod ve Švýcarsku v plánu neměl. Jeho reprezentační kolegové se nevešli na bodovaná umístění, Adam Fellner si ale na 34. místě vylepšil životní maximum v SP. Na volné desítce žen byla nejrychlejší favorizovaná Norka Therese Johaugová, Češky se mezi elitu neprosadily.

Český běžec na lyžích Petr Knop.

Stříbrný olympijský medailista a vicemistr světa na této trati Krüger zvítězil s náskokem 22,9 sekundy před krajanem Johannesem Hösflotem Klaebem. Vítěz sobotního sprintu si druhým místem upevnil pozici v čele SP. Třetí skončil jeho hlavní pronásledovatel Sergej Usťugov z Ruska, za ním následovali další tři Norové.

Fellner při premiérovém startu v sezoně zaostal za vítězem o více než dvě minuty, od bodované třicítky ho dělilo devět sekund. V SP byl osmadvacetiletý běžec dosud nejlépe devětatřicátý. "Byl to první závod a měl jsem z něho respekt, ale jelo se mi velmi dobře. Přitom vím, že to můžu ještě posunout. Jen je škoda těch pár vteřin na body," litoval Fellner v tiskové zprávě českého svazu. "Chtěl jsem začít pomaleji, v Davosu to mám takto najeté a vím, že se tu rozhoduje až ve druhém a třetím kole. Navíc to dobře vyšlo, že jsem se na konci prvního okruhu spojil se skupinou a začal tam pro mě závod. Pomohly mi i skvělé lyže," dodal.

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová.

V osmé desítce pořadí skončili Petr Knop (74.) a Tomáš Kalivoda (79.), v další desítce se v konkurenci 104 běžců umístili Vladimír Kozlovský (84.) a Tomáš Lukeš (86.).

Johaugová po týdnu oplatila na volné desítce těsnou porážku Fridě Karlssonové ze Švédska. Vedoucí ženu Světového poháru předběhla i Američanka Jessie Digginsová, jež za Johaugovou zaostala o 14,5 sekundy. Karlssonovou porazila o necelé tři.

Nejlepší z českého kvarteta byla na 44. místě Petra Hynčicová s bezmála dvouminutovou ztrátou, do první padesátky se ještě vešla Kateřina Janatová (47.). Petra Nováková byla 61. a Sandra Schützová 72.