Ledecká při narozeninové rozlučce se zimou zajela nejlepší sjezd sezony

Narozeninovou party odstartovala Ester Ledecká tam, kde to má nejraději. Na sjezdovce, při finálovém závodě Světového poháru. A v Saalbachu-Hinterglemmu byly po pátečním prvním místě v super-G při sjezdu u jejího jména tentokrát jedničky dvě. Jedenácté místo je jejím nejlepším výsledkem v této disciplíně v končící sezoně.

Ester Ledecká při závěrečném sjezdu sezony

Nad rakouským střediskem se honily mraky, teplota šplhala k 10 stupňům, měnily se podmínky. Silný vítr o několik minut odložil start sjezdu, a když se dostaly do cíle první dvě závodnice, následovala další pauza kvůli ošetření jednoho z traťových techniků.

Měnilo se i počasí, na začátku svítilo sluníčko, pak se horšila viditelnost, také sjezdařky za cílem několikrát bezradně rozhazovaly rukama.

Ledecká, která se kvalifikovala do závodu jako 24., si musela na svůj start počkat, s číslem 19 na členité trati ale začala přes horší viditelnost skvěle. Na prvním mezičase byla rychlejší než vedoucí závodnice, ale v prostřední pasáži nabrala ztrátu až na konečných 1,31 s.

I tak potěšila české fanoušky včetně svých rodičů na tribunách dějiště světového šampionátu v roce 2025.

Však své sezonní maximum ve sjezdu si čerstvě 29letá trojnásobná olympijská vítězka vylepšila o tři příčky oproti únorovému závodu v Crans Montaně. Od elitní desítky ji dělilo 14 setin, v celkovém hodnocení Světového poháru i mezi sjezdařkami skončila 23.

Dramatický byl souboj o malý křišťálový glóbus. I v horších podmínkách zvládla zajet nejrychleji Rakušanka Cornelia Hütterová, které vítězství vyneslo i malý křišťálový glóbus za sjezd, když smazala ztrátu 74 bodů.

Průběžně vedoucí Laře Gutové-Behramiové se totiž finálový závod nevydařil a skončila až sedmnáctá. Švýcarka tak k velkému křišťálovém glóbu a malým za obří slalom a super-G čtvrtý nepřidala.

Do finále se nominovalo 25 nejlepších v disciplíně ve Světovém poháru, plus juniorská mistryně světa a lyžařky, které mají v celkovém hodnocení seriálu přes 500 bodů. Jenže vinou zranění nakonec stejně jako v super-G startovalo jen 21 sjezdařek. Poslední závod v kariéře absolvovala Norka Ranghild Mowinckelová, když obsadila předposlední 20. místo.