Lety v Planici ovládl rekordman můstku Kobajaši

Závod Světového poháru v letech na lyžích v Planici vyhrál Japonec Rjoju Kobajaši před Němci Markusem Eisenbichlerem a Karlem Geigerem. Už jistý vítěz seriálu Nor Halvor Egner Granerud, který se vrátil po nákaze koronavirem na únorovém mistrovství světa v Oberstdorfu, nepostoupil poprvé v sezoně do druhého kola. Závod byl bez české účasti, neboť Čestmír Kožíšek vypadl v kvalifikaci.

Japonec Rjoju Kobajaši předvedl parádní výkon

Kobajaši ovládl už kvalifikaci a byl suverénně nejlepší i v obou dnešních kolech. Finále ozdobil výkonem 244,5 metru a zvítězil s náskokem více než sedmi bodů před Eisenbichlerem. Třetí Geiger, který se stal v prosinci v Planici mistrem světa v letech, zaostal za Japoncem o více než 21 bodů.

Kobajaši, který drží od roku 2019 rekord mamutího můstku Letalnica 252 metrů, vyhrál třetí závod Světového poháru v sezoně a devatenáctý v kariéře. V průběžném pořadí se posunul na šesté místo. Eisenbichler si upevnil celkovou druhou příčku za Granerudem.

Ve zkušebním kole měl těžký pád Nor Daniel André Tande. Sedmadvacetiletý skokan ztratil po odrazu kontrolu nad levou lyží, přetočil se a ve vzdálenosti téměř 80 metrů tvrdě dopadl na zem. Po nárazu v kotrmelcích doletěl až pod můstek, kde zůstal bezvládně ležet.

Přímo na místě záchranáři poskytli Tandemu první pomoc a na nosítkách ho odvezli k vrtulníku, který ho přepravil do nemocnice v Lublani. Podle mezinárodní federace byl norský skokan ve stabilizovaném stavu, rozsah zranění určí až další vyšetření na klinice.

V Planici vyvrcholí sezona v příštích třech dnech, kdy skokany čekají ještě dva závody jednotlivců a jedna soutěž družstev.