Lyžař Novák běžel v Gällivare o další medaili v SP, skončil devátý

Lyžař Michal Novák šest dní po druhém místě v závodu na 20 km s hromadným startem v Ruce znovu bojoval ve Světovém poháru o medaili. Na desítce volnou technikou dnes v Gällivare obsadil ve vyrovnaném závodě devátou příčku, se ztrátou 11,6 sekundy na vítězného Nora Paala Golberga. Od třetího Nora Ivera Tildheima Andersena dělilo Nováka 6,5 sekundy. Závod žen vyhrála Američanka Jessie Digginsová. Kateřina Janatová obsadila 34. místo.

Jessie Digginsová ovládla závod v Gällivare

Do Gällivare se SP v běhu na lyžích vrátil po jedenácti letech. Novák vyrazil na trať jako první z nasazené skupiny a začal velice rychle. Na pátém kilometru držel třetí příčku. Pak zejména v úvodu druhého okruhu trochu ztratil, ale pozici v první desítce udržel. Prosadil se tam jako jeden ze tří zástupců jiné země než dominantního Norska, které díky Golbergovi, Haraldu Östbergu Amundsenovi a Andersenovi obsadilo kompletní stupně vítězů. V desítce byl vedle Nováka ještě pátý Brit Andrew Musgrave a osmý Rakušan Mika Vermeulen.

Z českých reprezentantů se do bodované padesátky dostal také devětačtyřicátý Adam Fellner. Tomáš Lukeš obsadil 68. příčku a Ondřej Pilař na 74. místě uzavřel výsledkovou listinu.

Ženský závod ovládla Digginsová. Od prvního mezičasu vedla a nakonec porazila o 23,1 sekundy domácí Ebbu Andersonovou. Dvaatřicetiletá americká hvězda vyhrála patnáctý závod ve Světovém poháru v kariéře a první v této sezoně. Třetí dnes skončila další Švédka Moa Ilarová, překvapivá vítězka nedělní dvacítky s hromadným startem v Ruce.

Janatová zůstala ve startovní listině s českou vlajkou osamocena kvůli nemoci Terezy Beranové. V disciplíně, z níž má tři 13. místa v SP, se jí tentokrát nedařilo. Od začátku ztrácela a zaznamenala nejhorší výsledek v sezoně, v úvodní zastávce SP v Ruce byla minulý týden třikrát ve třetí desítce. Tentokrát ji od třicítky dělilo přes 25 sekund a do celkového pořadí SP přidala 17 bodů za 34. příčku. Na Digginsovou ztratila 2:41,2 minuty.

V neděli se v Gällivare uskuteční štafety na 4×7,5 kilometru, do kterých pošle Česko jen mužské kvarteto.