Hlavní obsah

Mobilizaci sportovců z CSKA nic nebrání, píší v Rusku. Kdy půjdou do války?

22. 9. 2022 9:34

Částečná mobilizace, kterou vyhlásil ve středu ráno ruský prezident Vladimir Putin, se může týkat i tamních elitních sportovců. Zejména těch, kteří působí v armádních klubech CSKA. Uvedl to státem kontrolovaný kanál Ria Novosti.

Foto: Profimedia.cz

Ruská biatlonová štafeta v čele s Eduardem Latypovem (druhý zleva) na zimních armádníách hrách.

Článek

Ruský sport je s armádou či policií tradičně úzce spjatý. Například téměř polovina ze 71 ruských medailistů z posledních letních olympijských her pochází z řad armády či policie.

Jednu z největších hvězd letošní zimní olympiády lyžaře Alexandra Bolšunova, trojnásobného olympijského šampiona z Pekingu, dokonce osobně povýšil sám Vladimir Putin. Bolšunov by měl mít nyní hodnost kapitána. S armádou je také hojně propojený ruský biatlon.

Část tamních sportovců se nijak netají otevřenou podporou krvavé ruské invazi na Ukrajinu. Krátce po jejím vypuknutí defilovala řada olympijských medailistů s proválečným symbolem „Z".

Po vyhlášení mobilizace mohou dostat šanci projevit své postoje i v samotné válce na Ukrajině. I když na svoji šanci si budou nejspíš muset počkat.

„Sportovci z řad CSKA ale budou mobilizováni až v posledních vlnách," cituje kanál Ria Novosti svůj údajně dobře informovaný zdroj.

„Už dříve jsme oznámili, že sportovci z CSKA by měli být mobilizováni mezi posledními. Informace byla nedávno znovu potvrzena," uvádí dále. Vzhledem k vyloučení z drtivé většiny mezinárodních soutěží nemohou ruští sportovci svoji zem reprezentovat v zahraničí, plnění jejich vojenských povinnosti tak nejspíš nic nebrání.

„Pokud jsou sportovci profesionálními vojáky a je jim pod 35 let, mohou být v rámci mobilizace povoláni. Kontrakty v profesionálních klubech tomu nebrání," potvrzuje ruský server Sport-Express.

Alexandr Bolšunov s olympijskými medailemi na krku po boku prezidenta Vladimira Putina po návratu z OH v Pekingu.

Ostatně ukrajinští sportovci brání svoji zem proti Rusům od samého začátku invaze. Zapojili se elitní boxeři včetně olympijských vítězů a profesionálních mistrů světa jako Vladimir Kličko, Oleksandr Usyk či Vasilij Lomačenko i tenisté Sergej Stachovskij či Alexandr Dolgopolov nebo biatlonisté Dmitro Pidručnyj a Jevhen Mališev. Poslední jmenovaný přišel při službě vlasti proti ruským agresorům o život.

Reklama

Související témata:
PFK CSKA Moskva
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •