Neumannová na klasice sedmá, Magál devátý

VAL DI FIEMME

Čeští běžci na lyžích se prosadili v obou sobotních závodech Tour de Ski v italském Val di Fiemme do elitní desítky. Kateřina Neumannová vyválčila i přes kolizi na patnáctikilometrové trati klasickou technikou sedmé místo, třicítku mužů doběhl na deváté příčce Jiří Magál.

Závod žen byl galapředstavením Finky Virpi Kuitunenové. Ta uhájila zlatý trikot s obrovským náskokem 37 sekund před krajankou Kaisou Saarinenovou a Norkou Marit Björgenovou.

Finky nedaly soupeřkám nejmenší šanci. Hned po startu se utrhly a už v polovině druhého okruhu na šestém kilometru měly čtyřicetivteřinový náskok. Vláček dalších závodnic zpočátku vedla Slovinka Petra Majdičová a pak Norka Marit Björgenová, které usilují o další medailové příčky v pořadí Tour. Neumannová ztratila kontakt s čelem skupiny v prostřední části při sjezdu, když upadla po kontaktu s Ukrajinkou Ševčenkovou. Neumannová se nakonec dokázala dotáhnout a finišovala ve skupince.

"Ve druhém kole mi v nejrychlejším sjezdu Ševčenková skočila na špičky, vyměnila stopu, já to neustála a zalehla jsem. Ztratila jsem strašně rychlost a skupina mi poodjela. Dvě kola jsem je dojížděla zpátky," popsala incident novinářům Neumannová. Stíhací jízda ji po pátečním bojovném výkonu ve sprintu nepřipravila ani tak o síly, jako o potřebný čas. "Na konci byla většina holek dost mrtvá," dodala.

Kuitunenová, šampiónka pátečních sprintů a vítězka již čtyř podniků v této sezóně, bude v nedělním závěrečném bruslařském závodu Tour s cílem na sjezdovce ve Val di Fiemme hájit náskok minuty a půl. Neumannové patří v průběžné klasifikaci osmé místo. Kamila Rajdlová dnes skončila sedmnáctá, v pořadí Tour figuruje o příčku níže.

Vítězka Tour si připíše do hodnocení Světového poháru 400 bodů a získá rekordní prémii 112 500 švýcarských franků. Neumannová na Kuitunenovou ztrácí více než tři a půl minuty, před začátkem Tour byla česká běžkyně v pořadí SP čtvrtá.

V neděli čeká závodnice v Dolomitech náročný výstup do sjezdovky. "Ještě jsem ten kopec radši neviděla, ale mluví se o něm jako o dost šíleném stoupání," uvedla Neumannová. Kuitunenová má obrovský náskok, další pořadí Tour ale může být otevřené. "Ztráta skupiny přede mnou do minuty není do kopce rozhodující," řekla olympijská vítězka z Turína.

Angerer uhájil vedení v seriálu

V závodě mužů vyhrál v závěrečném finiši tří lyžařů vedoucí muž Světového poháru Eldar Rönning z Norska, který si připsal už pátý triumf v sezóně. Průběžné první místo v Tour uhájil před nedělním finále Němec Tobias Angerer, který doběhl pátý.

Magál zaostal za vítězným Rönningem o necelých dvanáct sekund a zaznamenal nejlepší výsledek v sezóně. Ve Světovém poháru pronikl do elitní desítky teprve počtvrté, jeho maximem zůstává páté místo z předloňského závodu v Kuusamu. V pořadí seriálu je český lyžař dvanáctý.

V úvodu se Magál pohyboval vzadu, ale v polovině závodu už byl dvanáctý v kontaktu s nejlepšími. "Nejhorší bylo se do čelní skupiny dostat. Já se zbytečně nikam po startu nehrnu, když to vypálím, tak se zahltím a závod pro mě prakticky končí. Začínám spíš volně a postupně se snažím dojíždět čelo," řekl devětadvacetiletý běžec novinářům.

Na předních pozicích se udržel až do posledních stovek metrů, ve finiši podle očekávání na zrychlení soupeřů neměl. "Škoda, že závěr nebyl na kopci, protože tam jsem měl dojem, že stíhám kohokoli," prohlásil s tím, že se dnes snažil před závěrem Tour získat náskok na ostatní bruslaře, které má v klasifikaci kolem sebe.

Se svým vystoupením byl i tak velmi spokojen. "Letos si nepamatuji, že bych zažil lepší trénink nebo závod. S únavou asi přichází trošku forma. Musím vyzdvihnout servis, máza se jim povedla perfektně. Jak kdybych tam měl hřebíky," uvedl Magál.

V neděli už se mohou představit na trati jen tři čeští lyžaři, protože Aleš Razým už do třicítky nenastoupil. Milan Šperl a Dušan Kožíšek skončili v páté desítce pořadí.

Tour de Ski - Val di Fiemme (It.)
Ženy - 15 km klasicky
1. Kuitunenová 42:02,2 min., 2. Saarinenová (obě Fin.) -37,1, 3. Björgenová -1:06,5, 4. Skofterudová (obě Nor.) -1:20,1, 5. Kowalczyková (Pol.) -1:21,3, 6. Bauerová (Něm.) -1:21,6, 7. Neumannová (ČR) -1:21,7, 8. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:23,7, 9. Majdičová (Slovin.) -1:26,0, 10. Böhlerová (Něm.) -1:40,3, ...17. Rajdlová -2:26,7, 35. Erbenová (obě ČR) -3:57,0.
Pořadí po 5 ze 6 závodů
1. Kuitunenová 1:43:38,6, 2. Saarinenová -1:39,5, 3. Björgenová -2:09,8, 4. Majdičová -2:40,3, 5. Skofterudová -3:00,7, 6. Sachenbacherová-Stehleová -3:09,5, ...8. Neumannová -3:36,5, 18. Rajdlová -5:12,8, 35. Erbenová -9:28,2.
Muži - 30 km klasicky
1. Rönning (Nor.) 1:21:30,0 hod., 2. Alipov (Rus.) -0,6, 3. Jauhojärvi (Fin.) -1,6, 4. Hetland (Nor.) -3,8, 5. Angerer (Něm.) -4,2, 6. Estil -5,1, 7. Östensen -7,1, 8. Northug (obě Nor.) -11,1, 9. Magál (ČR) -11,7, 10. Legkov (Rus.) -13,9, ...45. Šperl -4:48,5, 46. Kožíšek -5:13,7, Razým (všichni ČR) nenastoupil na start.
1. Angerer 2:56:10,2, 2. Östensen -15,2, 3. Northug -38,4, 4. Hetland -1:05,8, 5. Göring (Něm.) -1:16,8, 6. Jauhojärvi -1:16,9, ...13. Magál -2:31,6, 41. Šperl -8:31,8, 47. Kožíšek -10:11,2.