Neumannová se rozloučila s Holmenkollenem sedmým místem

OSLO

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila ve svém posledním závodě na legendárním Holmenkollenu sedmé místo. Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa ztratila na trati 30 km klasickou technikou více než dvě minuty na vítěznou Finku Aino Kaisu Saarinenovou, jež získala svůj první triumf v kariéře.

Pro Neumannovou byl sobotní závod předposlední v kariéře, v týdnu se jedou ve Stockholmu klasické sprinty ve Stockholmu, jichž se s největší pravděpodobností nezúčastní. Příští sobotu je pak na programu rozlučka ve Falunu, kterou obstará skiatlon. Neumannová ještě může zaútočit na druhé místo Marit Björgenové, na niž po dnešku ztrácí v SP 15 bodů.

Neumannová zahájila sobotní závod atakem medailových pozic, zhruba do 10. kilometru se pohybovala na třetím místě. Pak se však začala výsledkovou listinou mírně propadat a od poloviny trati se už držela na sedmé příčce.

Naopak zrychlila již jistá vítězka SP Virpi Kuitunenová, jež startovala jako poslední půl minuty za Neumannovou. Českou běžkyni ještě před dvěma třetinami trati předstihla, takže Neumannová ve svém posledním závodě před norským publikem doběhla do cíle jako poslední a mohla si vychutnat aplaus sportu znalých diváků.

Mistryně světa z této disciplíny Kuitunenová nakonec obsadila druhé místo půl minuty za krajankou Saarinenovou, třetí byla Slovinka Petra Majdičová. Své kvality na klasické technice dnes potvrdila i druhá česká reprezentantka Kamila Rajdlová, jež v závodě, v němž si mohly běžkyně přezout při průjezdu stadionem lyže, dojela čtrnáctá.

Výsledky - 30 km klasickou technikou: 1. Saarinenová 1:23:55,7, 2. Kuitunenová (obě Fin.) -30,6, 3. Majdičová (Slovin.) -48,6, 4. Künzelová-Nystadová (Něm.) -1:26,8, 5. Roponenová (Fin.) -1:32,2, 6. Longaová (It.) -1:58,9, 7. Neumannová (ČR) -2:08,4, 8. Šmigunová (Est.) -2:17,0, 9. Zavjalovová (Rus.) -2:26,7, 10. Björgenová (Nor.) -2:45,8, ...14. Rajdlová (ČR) -3:42,2. Průběžné pořadí SP (po 18 z 20 závodů): 1. Kuitunenová 1477 b., 2. Björgenová 829, 3. Neumannová 814, 4. Saarinenová 777, 5. Majdičová 765, 6. Roponenová 533, ...35. Rajdlová 104, 61. Erbenová 40, 78. Janečková (obě ČR) 16.