Norský triumf ve slalomu v Adelbodenu táhl Braathen a vede i pořadí disciplíny

Slalom Světového poháru v Adelbodenu vyhrál norský lyžař Lucas Braathen. Po druhém triumfu v sezoně po prosincovém úspěchu v úvodním slalomu ve Val d'Isére vystřídal v čele pořadí disciplíny krajana Henrika Kristoffersena, jenž chyboval v prvním kole a do finále nepostoupil.

Lucas Braathen přemožitele nenašel

Dvaadvacetiletý Braaten nakročil za třetím slalomářským vítězstvím kariéry nejrychlejší jízdou v prvním kole a ve druhém vedení uhájil. Norský triumf podtrhl druhým místem Atle Lie McGrath, jenž za krajanem zaostal o 71 setin. Třetí místo udržel Němec Linus Strasser.

"Zelené číslo a pak první člověk, kterého jsem viděl, byl můj kamarád Atle. To bylo neuvěřitelné. Tohle je den, o jakém jsme snili," řekl nadšený Braathen ve společném rozhovoru s McGrathem.

Ten přizvukoval. "Když nám s Lucasem bylo dvanáct, měli jsme sen, že budeme stát společně na prvním a druhém místě na stupních vítězů v závodě Světového poháru. No a teď je to tady!" dodal McGrath.

Oba navíc spojuje i vážné zranění kolena, které si přivodili před dvěma lety právě v Adelbodenu. "Dneska jsme si to vybrali zpět. Všechno je zase v pořádku," konstatoval McGrath.

Kristoffersen se startovním číslem jedna chyboval hned v horní části trati a s více než čtyřsekundovým mankem obsadil nepostupové 37. místo. Hned po něm s číslem dvě nedokončil jízdu olympijský vítěz Clément Noël z Francie.

V hodnocení disciplíny se Kristoffersen propadl na třetí místo. O devět bodů druhý za Braathenem je Rakušan Manuel Feller, který dnes skončil sedmý. Kristoffersen nyní za krajanem zaostává o 30 bodů.

Na startu finálového kola nebyl ani Filip Forejtek. Jediný český reprezentant v závodě se v 1. kole vydal na trať jako předposlední z 72 účastníků a zajel 55. čas mezi 56 lyžaři, kteří se dostali do cíle.

Za Braathenem zaostal přesně o sedm sekund. Byl to jeho třetí start v SP po čtyřleté pauze, slalomy v Madonně di Campiglio a Ga-Pa nedokončil.