Obří slalom v Söldenu vyhrál Pinturault, Krýzl nepostoupil

Sölden

Úvodní závod Světového poháru lyžařů v rakouském Söldenu vyhrál Francouz Alexis Pinturault. V obřím slalomu byl v neděli v obou kolech nejrychlejší a porazil v součtu o 70 setin Rakušana Marcela Hirschera, obhájce celkového vítězství v seriálu. Třetí místo vybojoval Felix Neureuther z Německa, jenž na Francouze ztratil už 1,37 sekundy.

Francouz Alexis Pinturault vyhrál obří slalom v Söldenu.

Pinturault se dočkal 16. vítězství v kariéře a sedmého v obřím slalomu, čímž vyrovnal národní rekord legendárního Jeana-Claudea Killyho. V tradičním prologu sezóny ale triumfoval poprvé, v Söldenu už byl dvakrát druhý a jednou třetí.

"Vyhrát v Rakousku je velká zábava, protože diváci tady vždycky chtějí vidět velkou show," řekl Pinturault. "Na myšlenky na souboj o velký Křišťálový glóbus je ještě brzo, ale každopádně je to dobré znamení pro zbytek sezony. Být hned na úvod na pódiu, to dodá sebevědomí," dodal.

Pětinásobný celkový vítěz SP Hirscher měl po úvodních jízdách manko jen 17 setin a v druhém kole útočil na vítězství, ale zhruba v polovině trati upadl. Z kritické situace se sice bravurně dostal, vešel se do další branky, ale cenné desetiny ztratil.

"Po té chybě jsem už byl trochu přešlej. Vždycky se ale po něčem takovém zdravě naštvu a jedu na plný plyn," řekl Hirscher a z výsledku měl velkou radost. "Oproti tréninkům jsem se obrovsky zlepšil. To se mi hodně ulevilo. Vrátil jsem se taky k botám z loňska. V pátek jsem je měl poprvé na sobě," prozradil.

Třetí pozici po prvním kole a premiérové umístění na stupních vítězů v kariéře neudržel Justin Murisier ze Švýcarska, který se propadl na sedmou příčku. Úřadujícímu mistru světa i olympijskému vítězi Tedu Ligetymu z USA se nepovedlo úvodní kolo, ale při návratu po zranění kolena se díky třetí nejrychlejší finálové jízdě dokázal propracovat ze čtrnáctého až na páté místo.

Český lyžař Kryštof Krýzl byl na trati prvního kola o 2,26 sekundy déle než lídr, obsadil 35. místo a do druhé části závodu o dvě desetiny nepostoupil. "Na to, že jsem ještě před týdnem myslel, že to nedám, tak spokojenost," uvedl na facebooku Krýzl, který se vyrovnává s více než měsíčním tréninkovým mankem po zranění kotníku z léta.

Ondřej Berndt, jenž se mezi branky vydal se startovním číslem 81, jízdu nedokončil.