Pinturault slaví díky vítězství v obřím slalomu v Lenzerheide triumf v celkovém pořadí SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault ovládl poprvé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru. Velký křišťálový glóbus si nadělil k dnešním 30. narozeninám díky výhře v závěrečném obřím slalomu sezony v Lenzerheide, po němž ovládl i pořadí disciplíny.

Alexis Pinturault v cíli závodu obřího slalomu Světového poháru ve švýcarském Lenzerheide.

Světový pohár Pinturault vybojoval jako první Francouz od roku 1997 a vítězství Luca Alphanda. Předtím v letech 1967 a 1968 dvakrát za sebou trofej získal legendární Jean-Claude Killy. Králem obřího slalomu byl z Francouzů naposledy v roce 2002 Frédéric Covili.

"Tolik let jsem tvrdě dřel a teď mám skvělý pocit, že se to konečně vyplatilo," řekl Pinturault televizi Eurosport po 34. vítězství v pohárovém seriálu. "Ono se to vyplácelo už dřív, ale získat glóbus a taky velký glóbus zároveň, to je něco neuvěřitelného, o to jsem vždycky usiloval," dodal Francouz, jenž v uplynulých dvou sezonách skončil v celkovém pořadí vždy druhý.

Pinturault vedl závod suverénně už po prvním kole a vítězství uhájil. Jeho jediný zbývající rival v obou hodnoceních Marco Odermatt, jenž před dneškem vedl disciplínu o 25 bodů, dojel až jedenáctý a v konečném pořadí obřího slalomu za Francouzem zaostal o 51 bodů.

Opatrnější jízdou ve druhém kole uhájil v obřím slalomu výhru o 20 setin sekundy před Chorvatem Filip Zubčičem, třetí skončil další setinu zpět Pinturaultův krajan a úřadující mistr světa Mathieu Faivre.

V celkovém hodnocení SP vede Pinturault před nedělním slalomem, který sezonu uzavře, před Švýcarem už o nedostižných 107 bodů. Pinturaultovi nahrálo i to, že se v Lenzerheide kvůli počasí neuskutečnily závěrečné závody ve sjezdu a superobřím slalomu.