Klasickou desítku na SP v Ruce vyhráli Klaebo a Anderssonová, nejlepší Čech 24.

První distanční závody sezony Světového poháru vyhráli v Ruce na 10 km klasicky Nor Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Ebba Anderssonová. Z českých běžců na lyžích si nejlepší výsledek připsal Michal Novák, jenž obsadil 24. místo. Na základě odstupů z dnešních závodů se v neděli pojedou stíhačky na 20 km klasicky.

Ebba Anderssonová ze Švédska při závodě.

Úřadující vítěz SP Klaebo ve Finsku navázal na vítězství z klasického sprintu. Stejně jako v pátek doprovodili pětinásobného olympijského šampiona na stupně vítězů krajané, které porazil s velkým náskokem. Druhý byl s odstupem 20,5 sekundy Paal Golberg, třetí Martin Löwström Nyenget.

Šestnáctý muž ze sprintu Novák na Klaeba ztratil 1:18,4 minuty. Adam Fellner získal bod za 50. místo, Luděk Šeller obsadil 76. pozici. Jediné Češce Petře Novákové se závod s intervalovým startem nevydařil, obsadila 52. místo a nedosáhla tak na body navzdory tomu, že od nového ročníku boduje 50 místo dosavadních 30 nejrychlejších.

Pětadvacetiletá Anderssonová zvítězila po těsném souboji s krajankou Fridou Karlssonovou, kterou po přetahované na mezičasech porazila o 5,7 sekundy. Připsala si tak už 29. stupně vítězů ve Světovém poháru, ale teprve druhou výhru. Třetí skončila Němka Katharina Hennigová.

Čtvrtá byla Anne Kjersti Kalvaaová jako nejlepší z Norek, které už závodí bez své dlouholeté jedničky Therese Johaugové, jež po olympijské sezoně ukončila kariéru.

Do závodu nenastoupila Tereza Beranová, která se v pátek blýskla sedmým místem ve sprintu. Specialistka na distanční závody Nováková v sezonním debutu ztratila na vítězku téměř tři minuty a k bodům jí chybělo 14 sekund.